Navigation
 

 
Home
 
 
About Us
 
 
Coaching
 
 
Committee
 
 
Comp History
 
 
Contact Us
 
 
Course Guide
 
 
Downloads
 
 
Fixtures
 
 
Honours
 
 
Links
 
 
Location
 
 
Matchplay Draws
 
 
Membership Info
 
 
News
 
 
Open Competition
 
 
Player of the Year
 
 
Player Profiles
 
 
Results
 
 
 
 - 2000
 
 
 
 - 2001
 
 
 
 - 2002
 
 
 
 - 2003
 
 
 
 - 2004
 
 
 
 - 2005
 
 
 
 - 2006
 
 
 
 - 2007
 
 
 
 - 2008
 
 
 
 - 2009
 
 
 
 - 2010
 
 
 
 - 2011
 
 
 
 - 2012
 
 
 
 - 2013
 
 
 
 - 2014
 
 
 
 - 2015
 
 
 
 - 2016
 
 
 
 - 2017
 
 
 
 - 2018
 
 
 
 - 2019
 
 
 
 - 2020
 
 
 
 - 2021
 
 
Scratch Cup
 
 
Shop
 
 
Social
 
 
Sponsors
 
 
Winter Leagues
 

Results 2021

Remembrance Competition (36 Stableford Nett)

18 September 2021

Gents Overall Winner

Sean McGrath

96 Pts

Ladies Overall Winner

Trish Tully

90 Pts [B18]

Gents Class 1 Nett Winner

Gary Ryan

95 Pts

Gents Class 1 Gross Winner

Chris Gallagher

89 Pts [B9 of B18]

Gents Class 2 Nett Winner

Alan Gilmartin

93 Pts [B18]

Gents Class 2 Gross Winner

Michael Byrne

81 Pts

Gents Class 3 Nett Winner

Ronnie Guinan

95 Pts

Gents Class 3 Gross Winner

Michael O'Gorman

70 Pts

Ladies Class 1 Nett Winner

Philo Condron

90 Pts

Ladies Class 1 Gross Winner

Sandra Keogh

65 Pts [B18]

Ladies Class 2 Nett Winner

Kathleen Grainger

84 Pts

Ladies Class 2 Gross Winner

Barbara Coogan

52 Pts

Ladies Class 3 Nett Winner

Ann McCann

89 Pts

Ladies Class 3 Gross Winner

Trish Anderson

52 Pts

Overall 18 Nett Winner

Paul Brady

50 Pts

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

10-12 September 2021

Gents Class 1 Winner

Eric Heffernan

43

Gents Class 1 Runner Up

John McDermott

44 [B6]

Gents Class 2 Winner

Michael Morris

42 [B9]

Gents Class 3 Winner

Paddy Moran

41

Ladies Class 1 Winner

Sandra Keogh

44

Ladies Class 2 Winner

Eileen Loakman

44

 

Click here to view full result 

President's Day 36 Strokeplay (Nett)

28 August 2021

Gents Overall Winner

Fergal Power

83

Ladies Overall Winner

Adrienne Kelly

92

Gents Class 1 36 Nett Winner

Gerry Ward

87

Gents Class 1 36 Gross Winner

Damian Creevey

90

Ladies Class 1 36 Nett Winner

Tracey Smith

96 [B18]

Ladies Class 1 36 Gross Winner

Philo Condron

112

Gents Class 2 36 Nett Winner

Michael Byrne

92

Gents Class 2 36 Gross Winner

Jack Cassidy

106 [B18]

Ladies Class 2 36 Nett Winner

Martina Tierney

98

Ladies Class 2 36 Gross Winner

Barbara Coogan

129

Gents Class 3 36 Nett Winner

Paddy Moran

85

Gents Class 3 36 Gross Winner

Simon Heffernan

111

Ladies Class 3 36 Nett Winner

Eileen Loakman

93

Ladies Class 3 36 Gross Winner

Dolores Pegley

134

Overall 18 Nett Winner

Peter Anderson

41

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Gross)

20-22 August 2021

Gents Class 1 Winner

Anthony Malone

43

Gents Class 1 Runner Up

John McDermott

45

Gents Class 2 Winner

Pat McDermott

48

Gents Class 3 Winner

Simon Heffernan

52 [B9]

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

51

Ladies Class 2 Winner

Martina Tierney

57

 

Click here to view full result 

Gents Club Scratch Matchplay

16-22 August 2021

Winner

Gareth Walsh

Runner Up

Barry Gorey

 

Click here to view full result 

Ladies Club Scratch Matchplay

16-22 August 2021

Winner

Philo Condron

Runner Up

Kathleen Croke

 

Click here to view full result 

Captain's Day 36 Strokeplay (Nett)

14 August 2021

Gents Overall Winner

Danny Kilduff

83

Ladies Overall Winner

Kathleen Grainger

92

Gents Class 1 36 Nett Winner

Gary Ryan

89 [B18]

Gents Class 1 36 Gross Winner

Gareth Walsh

91 [B18]

Ladies Class 1 36 Nett Winner

Sandra Keogh

93

Ladies Class 1 36 Gross Winner

Kathleen Croke

123

Gents Class 2 36 Nett Winner

Alan Doyle

88

Gents Class 2 36 Gross Winner

Sean McGrath

103

Ladies Class 2 36 Nett Winner

Dora Keane

101

Ladies Class 2 36 Gross Winner

Adrienne Kelly

130

Gents Class 3 36 Nett Winner

Alan Gilmartin

85

Gents Class 3 36 Gross Winner

Kevin Ward

108

Ladies Class 3 36 Nett Winner

Fionna Langan

93 [B18]

Ladies Class 3 36 Gross Winner

Eileen Loakman

128

Overall 18 Nett Winner

John Dunne

Past Gents Captain Winner

Jimmy Pegley

Past Lady Captain Winner

Maria Rooney

 

Click here to view full result 

36 Stableford (Nett)

30 July - 2 August 2021

Gents Class 1 Winner

Eric Heffernan

91pts

Gents Class 1 Runner Up

John McDermott

90pts [B9's]

Gents Class 2 Winner

Aaron Brazil

98pts

Gents Claas 2 Runner Up

Jack Cassidy

94pts

Gents Class 3 Winner

Alan Kennedy

97pts

Gents Class 3 Runner Up

Peter Anderson

95pts

Ladies Class 1 Winner

Adrienne Kelly

91pts

Ladies Class 2 Winner

Martina Tierney

98pts

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

23-25 July 2021

Gents Class 1 Winner

Dermot Heffernan

41

Gents Class 1 Runner Up

Gareth Walsh

44 [B9]

Gents Class 2 Winner

Dave Hayden II

43

Gents Class 2 Runner Up

Peter Keogh

44

Gents Class 3 Winner

Simon Heffernan

40

Ladies Class 1 Winner

Kathleen Croke

46 [B9]

Ladies Class 2 Winner

Ann McCann

44

 

Click here to view full result 

Club Foursomes Matchplay

19-24 July 2021

Winner

Gareth Walsh

Winner

Aaron Brazil

Runner up

Keith Maher

Runner up

Tommy Coogan

 

Click here to view full result 

18 Stableford (Nett)

16-18 July 2021

Gents Class 1 Winner

Michael Ahern

45 Pts [B9]

Gents Class 1 Runner Up

Darren Egan

45 Pts

Gents Class 2 Winner

Eric Doyle

47 Pts [B6]

Gents Class 3 Winner

Paddy Phillips

45 Pts [B9]

Ladies Class 1 Winner

Catherine Leonard

44 Pts

Ladies Class 2 Winner

Martina Tierney

47 Pts

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Gross)

9-11 July 2021

Gents Class 1 Winner

Damian Creevey

42

Gents Class 1 Runner Up

Anthony Malone

44

Gents Class 2 Winner

Pat McDermott

48

Gents Claas 2 Runner Up

Sean McGrath

49

Gents Class 3 Winner

Kevin Ward

52

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

51

Ladies Class 2 Winner

Martina Tierney

62

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

2-4 July 2021

Gents Class 1 Winner

Damian Creevey

44 on B9

Gents Class 1 Runner Up

Barry Gorey

44

Gents Class 2 Winner

Noel Leonard

44 on B9

Gents Claas 2 Runner Up

Michael Morris

44

Gents Class 3 Winner

Ciaran Ennis

42

Ladies Class 1 Winner

Sandra Keogh

47

Ladies Class 2 Winner

Eileen Loakman

44 on B9

 

Click here to view full result 

18 Stableford (Nett)

25-27 June 2021

Gents Class 1 Winner

Eric Heffernan

48 Pts [B9]

Gents Class 1 Runner Up

Damian Creevey

48 Pts

Gents Class 2 Winner

Fred N. McMahon

46 Pts

Gents Class 2 Runner Up

Noel Ryan

45 Pts [B9]

Gents Class 3 Winner

Ronnie Guinan

47 Pts

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

45 Pts [B9]

Ladies Class 2 Winner

Dolores Pegley

47 Pts [B6]

 

Click here to view full result 

Gents Club Handicap Matchplay

14-20 June 2021

Winner

John McDermott

Runner Up

Tony Gallagher

 

Click here to view full result 

Ladies Club Handicap Matchplay

14-20 June 2021

Winner

Philo Condron

Runner Up

Sandra Keogh

 

Click here to view full result 

Club Strokeplay (Gross)

19 June 2021

Gents Senior Winner

Gareth Walsh

97

Gents Senior Runner Up

Chris Gallagher

100 [B18]

Gents Intermediate Winner

Tom McMorrow

102

Gents Intermediate Runner Up

Pat McDermott

105 [B18]

Gents Junior Winner

Aaron Brazil

107

Gents Junior Runner Up

Sean Dillon

112

Ladies Senior Winner

Philo Condron

115

Ladies Senior Runner Up

Barbara Furlong

116

Ladies Intermediate Winner

Adrienne Kelly

129

Ladies Intermediate Runner Up

Dora Keane

142

Ladies Junior Winner

Eileen Loakman

138

Ladies Junior Runner Up

Martina Tierney

140

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

11-13 June 2021

Gents Class 1 Winner

Paul County

+10

Gents Class 1 Runner Up

Anthony Malone

+9 [B9]

Gents Class 2 Winner

Fergal Power

+10

Gents Class 2 Runner Up

Terry O'Shaughnessy

+8

Gents Class 3 Winner

Peter Anderson

+7 [B6]

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

+7

Ladies Class 2 Winner

Adrienne Kelly

+5 [B9]

 

Click here to view full result 

36 Stableford (Nett)

4-7 June 2021

Gents class 1 winner

Michael Ahern

93pts

Gents class 1 r/up

Paul County

92pts

Gents Class 2 winner

Christopher Byrne

94pts

Gents Class 2 r/up

Michael Byrne

93pts

Gents Class 3 winner

Ciaran Ennis

94pts

Gents class 3 r/up

Aaron Brazil

89pts

Ladies Class 1 winner

Tracey Smith

84pts

Ladies class 2 winner

Adrienne Kelly

87pts

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Gross)

28-30 May 2021

Gents Class 1 Winner

Gareth Walsh

43

Gents Class 1 Runner Up

John McDermott

44 [B6]

Gents Class 2 Winner

Paddy Blake

49

Gents Class 2 Runner Up

Pat McDermott

50

Gents Class 3 Winner

Brendan Keane

53 [B9]

Ladies Class 1 Winner

Kathleen Croke

53

Ladies Class 2 Winner

Adrienne Kelly

59

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

21-23 May 2021

Gents Class 1 Winner

Darren Kane

42

Gents Class 1 Runner Up

John McDermott

43

Gents Class 2 Winner

Pat McDermott

41

Gents Class 2 Runner Up

Fred N. McMahon

43

Gents Class 3 Winner

Ciaran Ennis

41

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

44

Ladies Class 2 Winner

Eileen Loakman

47

 

Click here to view full result 

Captain's Drive In (36 Stableford Nett)

Sponsored by: Regal Fare

15-16 May 2021

Gents Overall Winner

Ciaran Ennis

94 Pts

Ladies Overall Winner

Sandra Keogh

91 Pts [B6's]

Gents Class 1 Winner

Barry Gorey

90 Pts

Gents Class 2 Winner

Sean McGrath

92 Pts

Gents Class 3 Winner

Aaron Brazil

91 Pts

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

85 Pts

Ladies Class 2 Winner

Adrienne Kelly

91 Pts

 

Click here to view full result 

     
 
Website design by © 2012 - 2021    -    All content © Lucan Pitch and Putt Club unless otherwise stated.
Best viewed in 1024x768 (or larger) in Google Chrome