Navigation
 

 
Home
 
 
About Us
 
 
Coaching
 
 
Committee
 
 
Comp History
 
 
Contact Us
 
 
Course Guide
 
 
Downloads
 
 
Fixtures
 
 
Honours
 
 
Links
 
 
Location
 
 
Matchplay Draws
 
 
Membership Info
 
 
News
 
 
Open Competition
 
 
Player of the Year
 
 
Player Profiles
 
 
Results
 
 
 
 - 2000
 
 
 
 - 2001
 
 
 
 - 2002
 
 
 
 - 2003
 
 
 
 - 2004
 
 
 
 - 2005
 
 
 
 - 2006
 
 
 
 - 2007
 
 
 
 - 2008
 
 
 
 - 2009
 
 
 
 - 2010
 
 
 
 - 2011
 
 
 
 - 2012
 
 
 
 - 2013
 
 
 
 - 2014
 
 
 
 - 2015
 
 
 
 - 2016
 
 
 
 - 2017
 
 
 
 - 2018
 
 
 
 - 2019
 
 
Scratch Cup
 
 
Shop
 
 
Social
 
 
Sponsors
 
 
Winter Leagues
 

Results 2013

Winter Leagues

Sponsored by: Pat Toolan Bookmaker

6 January - 24 February 2013

Winner

Kathleen Croke

Winner

Michael Stratford

Winner

John Forde

Winner

Michael Monahan

Runner Up

Billy Blake

Runner Up

Tracey Smith

Runner Up

Alyn Poleon

Runner Up

Keith Maher

 

Click here to view full result 

Captain's Drive In (36 Stableford Nett)

Sponsored by: A&A enginering

16-18 March 2013

Gents Overall Winner

Frank Loakman

99 Pts

Ladies Overall Winner

Tracey Smith

84 Pts

Gents Class 1 Winner

Christy Kane

90 Pts

Gents Class 2 Winner

P.J. McCluskey

87 Pts [B6s]

Gents Class 3 Winner

Mick Purcell

89 Pts

Ladies Class 1 Winner

Mairead O'Brien

76 Pts

Ladies Class 2 Winner

Sandra Keogh

78 Pts [B6s]

Ladies Class 3 Winner

Eileen Duffy

78 Pts

 

Click here to view full result 

Easter Classic (36 Stableford Nett)

Sponsored by: Leixlip Butchers

30 March - 1 April 2013

Gents Class 1 Winner

Johnny Price

95 [B9s]

Gents Class 1 Runner Up

Christy Kane

95

Gents Class 2 Winner

Michael Monahan

91

Gents Class 2 Runner Up

Jimmy Pegley

94 [B9s]

Gents Class 3 Winner

Dave Montgomery

88 [B9s]

Gents Class 3 Runner Up

Peter Fitzgerald

88

Ladies Class 1 Winner

Sandra Keogh

97 [B9s]

Ladies Class 1 Runner Up

Tracey Smith

97

Ladies Class 2 Winner

Dora Keane

107

Ladies Class 2 Runner Up

Bridie Griffin

108

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Gross)

5-7 April 2013

Gents Class 1 Winner

Johnny Price

46 [B3]

Gents Class 2 Winner

Tony McDonnell

49

Gents Class 3 Winner

Sean Dillon

52 [B9]

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

55

Ladies Class 2 Winner

Maria Rooney

65

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

12-14 April 2013

Overall Winner

Michael Monahan

43

Overall Runner Up

Ronnie Guinan

46

 

Click here to view full result 

Remembrance Competition (36 Stableford Nett)

20 April 2013

Gents Overall Winner

Kevin Ward

93 Pts

Ladies Overall Winner

Mairead O'Brien

76 Pts

Gents Overall Runner Up

Ronnie Guinan

90 Pts [B18]

Ladies Overall Runner Up

Adrienne Kelly

75 Pts [B18]

Gents Class 1 Winner

Johnny Price

86 Pts

Gents Class 2 Winner

Dave Hayden II

90 Pts [B18]

Gents Class 3 Winner

Peter Keogh

84 Pts

Ladies Class 1 Winner

Tracey Smith

74 Pts

Ladies Class 2 Winner

Sandra Keogh

75 Pts

Ladies Class 3 Winner

Nicola Doyle

69 Pts

Best 18 Nett Winner

Gerry Ward

46 Pts

Best 18 Gross Winner

Darren Kane

43 Pts

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

21 April 2013

Overall Winner

Darren Kane

+8

 

Click here to view full result 

Gents 18 Strokeplay (Gross); Ladies 18 Strokeplay (Nett)

26-28 April 2013

Gents Class 1 Winner

Anthony Malone

46

Gents Class 2 Winner

Dave Hayden II

48 [B9]

Gents Class 3 Winner

Kevin Redmond

51

Ladies Class 1 Winner

Sandra Keogh

52

Ladies Class 2 Winner

Kathleen Grainger

50

 

Click here to view full result 

Club Strokeplay (Gross)

4 May 2013

Gents Class 1 Winner

Dave Hayden

149

Gents Class 1 Runner Up

Anthony Malone

150

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

166

Ladies Class 1 Runner Up

Kathleen Croke

175

Gents Class 2 Winner

Dave Hayden II

159

Gents Class 2 Runner Up

Sean Gallagher

160

Ladies Class 2 Winner

Sandra Keogh

129

Ladies Class 2 Runner Up

Trish Anderson

131

Gents Class 3 Winner

Sean Dillon

169

Gents Class 3 Runner Up

Christopher Byrne

173

Ladies Class 3 Winner

Dora Keane

137

Ladies Class 3 Runner Up

Nicola Doyle

139 [B18]

 

Click here to view full result 

18 Stableford (Nett)

5-6 May 2013

Gents Class 1 Winner

Christy Kane

45 Ps

Gents Class 2 Winner

Tony McDonnell

48 Pts

Gents Class 3 Winner

Michael Stratford

46 Pts

Ladies Class 1 Winner

Siobhan McDonnell

41 Pts [B9]

Ladies Class 2 Winner

Kathleen Grainger

38 Pts

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

11-12 May 2013

Gents Class 1 Winner

Chris Gallagher

+8

Gents Class 2 Winner

Sean Gallagher

+6

Gents Class 3 Winner

Cathal Casey

+8

Ladies Overall Winner

Trish Anderson

+1

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Gross)

18-19 May 2013

Gents Class 1 Winner

Anthony Malone

41

Gents Class 2 Winner

Gerry Ward

49

Gents Class 3 Winner

M.J. Maher

48

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

52

Ladies Class 2 Winner

Eileen Loakman

61

 

Click here to view full result 

18 Stableford (Nett)

25-26 May 2013

Gents Class 1 Winner

Darren Kane

46 Pts

Gents Class 2 Winner

Tom O'Hare

49 Pts

Gents Class 3 Winner

Terry O'Shaughnessy

47 Pts [B9]

Ladies Class 1 Winner

Brenda Purcell

40 Pts [B9]

Ladies Class 2 Winner

Trish Anderson

39 Pts

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

7-9 June 2013

Gents Class 1 Winner

Darren Kane

45 [B9]

Gents Class 2 Winner

Paul Dillon

43

Gents Class 3 Winner

M.J. Maher

40 [B9]

Ladies Class 1 Winner

Sandra Keogh

44

Ladies Class 2 Winner

Fionna Langan

46

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

14-16 June 2013

Gents Class 1 Winner

Steven Keegan

+7 [B3]

Gents Class 2 Winner

Noel Leonard

+9

Gents Class 3 Winner

Eamon Kenny

+7 [B9]

Ladies Overall Winner

Dolores Pegley

+2

 

Click here to view full result 

Gents Club Scratch Matchplay

15-16 June 2013

Winner

Chris Gallagher

Runner Up

Mark Keane

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Gross)

21-23 June 2013

Gents Class 2 Winner

Paul Dillon

50

Gents Class 3 Winner

Christopher Byrne

54

 

Click here to view full result 

Patrick Dignam Memorial Fourball

Sponsored by: Adrian and Agnes Dignam

22-23 June 2013

Winner

Michael Donnelly

Winner

Kevin Redmond

Runner Up

Michael O'Gorman

Runner Up

Joe Murphy

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

5-7 July 2013

Gents Class 1 Winner

Darren Kane

44

Gents Class 2 Winner

Paul Dillon

41

Gents Class 3 Winner

Peter Keogh

40

Ladies Class 1 Winner

Tracey Smith

46

Ladies Class 2 Winner

Bernie Blake

49

 

Click here to view full result 

Captain's Day (36 Stableford Nett)

13 July 2013

Gents Overall Winner

Dan Courtney

92 Pts [B18]

Ladies Overall Winner

Kathleen Croke

80 Pts

Gents Overall Runner Up

Sean Dillon

92 Pts

Ladies Overall Runner Up

Rita Dillon

77 Pts

Gents Class 1 Winner

Darren Kane

89 Pts

Gents Class 2 Winner

Paul Dillon

91 Pts [B18]

Gents Class 3 Winner

Stephen Needham

91 Pts

Ladies Class 1 Winner

Tracey Smith

76 Pts [B18]

Ladies Class 2 Winner

Dora Keane

75 Pts

Ladies Class 3 Winner

Nicola Doyle

70 Pts

36 Gross Winner

Dave Hayden

87 Pts

18 Nett Winner

Tom O'Hare

48 Pts

Past Gents Captain Winner

Christy Kane

86 Pts

Past Lady Captain Winner

Brenda Purcell

76 Pts

 

Click here to view full result 

18 Stableford (Nett)

14 July 2013

Overall winner

Ian Campbell

45pts [B9]

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

19-21 July 2013

Gents Class 1 winner

Darren Kane

+10

Gents Class 2 winner

Paul Dillon

+10[B9]

Gents Class 3 winner

Ian Campbell

+6[B2]

Ladies Class 1 winner

Agnes Dignam

+2

Ladies Class 2 winner

Dolores Pegley

+6

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Gross)

26-28 July 2013

Gents Class 1 Winner

Gavin Carty

44

Gents Class 2 Winner

Paul Dillon

49 [B9]

Gents Class 3 Winner

Cathal Casey

50

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

52

Ladies Class 2 Winner

Trish Anderson

61

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

5 August 2013

Gents Overall Winner

Christopher Byrne

43 [B9]

Ladies Overall Winner

Siobhan McDonnell

43 [B9]

 

Click here to view full result 

18 Stableford (Nett)

9-10 August 2013

Gents Class 1 Winner

Philip Sweeney

45 Pts

Gents Class 2 Winner

Andrew McCormack

48 Pts

Gents Class 3 Winner

Eamon Kenny

48 Pts

Ladies Class 1 Winner

Siobhan McDonnell

42 Pts

Ladies Class 2 Winner

Rita Dillon

41 Pts

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Gross)

16-18 August 2013

Gents Class 1 winner

Anthony Malone

44

Gents Class 2 winner

Paul Dillon

48[B9]

Gents Class 3 winner

Gerry O'Connor

51

Ladies Class 1 winner

Philo Condron

50

Ladies Class 2 winner

Kathleen Granger

58

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

23-25 August 2013

Gents Class 1 Winner

Dave Hayden II

44

Gents Class 2 Wnner

Paul Dillon

38

Gents Class 3 Winner

David Lee

41

Ladies Overall Winner

Sandra Keogh

48

 

Click here to view full result 

Club Handicap Matchplay

24-25 August 2013

Gents Winner

Paul Dillon

Gents Runner Up

Barry Aird

Ladies Winner

Brenda Purcell

Ladies Runner Up

Barbara Furlong

 

Click here to view full result 

President's Day (36 Stableford Nett)

31 August 2013

Gents Overall Winner

Kevin Ward

88 Pts

Ladies Overall Winner

Tracey Smith

83 Pts

Gents Overall Runner Up

Sean Dillon

87 Pts [B18]

Ladies Overall Runner Up

Adrienne Kelly

78 Pts

Gents Class 1 Winner

Dave Hayden

87 Pts

Gents Class 2 Winner

Michael Monahan

87 Pts

Gents Class 3 Winner

Pat Flannery

85 Pts [B18]

Ladies Class 1 Winner

Catherine Leonard

75 Pts

Ladies Class 2 Winner

Sandra Keogh

77 Pts

Ladies Class 3 Winner

Nicola Doyle

76 Pts

Gents Best 36 Gross

Gavin Carty

84 Pts

Ladies Best 36 Gross

Kathleen Croke

64 Pts

Gents Best 18 Nett

Dave Hayden II

45 Pts

Ladies Best 18 Nett

Barbara Coogan

39 Pts [B9]

 

Click here to view full result 

18 Stableford (Nett)

1 September 2013

Gents Overall Winner

Michael Monahan

43 Pts

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

6-8 September 2013

Gents Class 1 Winner

Jimmy Thompson

+8

Gents Class 2 Winner

Richard Adderley

+8

Gents Class 3 Winner

David Lee

+9

Ladies Overall Winner

Sandra Keogh

+5

 

Click here to view full result 

Summer League

8 September 2013

Winner

Christy Kane

Winner

Sean Dillon

Winner

Michael Stratford

Winner

Rita Dillon

Runner Up

Tom McMorrow

Runner Up

Stephen Needham

Runner Up

Sandra Keogh

Runner Up

Bernie Blake

 

Click here to view full result 

Billy Wynne & Maureen Murtagh Club Mixed

7-13 September 2013

Winner

Paddy Blake

Winner

Bernie Blake

Runner Up

Terry McMorrow

Runner Up

Brenda Purcell

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

13-15 September 2013

Gents Class 1 Winner

Anthony Malone

46

Gents Class 2 Winner

Noel Leonard

44

Gents Class 3 Winner

David Lee

41

 

Click here to view full result 

Ladies Club Scratch Matchplay

11-15 September 2013

Winner

Kathleen Croke

Runner Up

Catherine Leonard

 

Click here to view full result 

Adult / Juvenile Matchplay

20-22 September 2013

Winner (Adult)

Billy Blake

Winner (Juvenile)

Aaron Monahan

Runner Up (Adult)

Paddy Blake

Runner Up (Juvenile)

Molly McCarty

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

20-22 September 2013

Gents Class 1 winner

Vincent Kavanagh

+8 [B9]

Gents Class 2 winner

Christopher Byrne

+10[B9]

Gents Class 3 winner

Jack King

+9 [B9]

Ladies Class 1 winner

Tracey Smith

+2 [B9]

Ladies Class 2 winner

Kathleen Grainger

+5 [B9]

 

Click here to view full result 

Memorial Competition (36 Stableford Nett)

Sponsored by: Directsecure.ie

27-29 September 2013

Gents Class 1 Winner

Paddy Croke

90 Pts

Gents Class 1 Runner Up

Gavin Carty

86 Pts [B9's]

Gents Class 2 Winner

John Carey

93 Pts

Gents Class 2 Runner Up

Richard Adderley

92 Pts [B9's]

Gents Class 3 Winner

M.J. Maher

97 Pts

Gents Class 3 Runner Up

Jay Condron

93 Pts

Ladies Class 1 Winner

Siobhan McDonnell

87 Pts

Ladies Class 1 Runner Up

Tracey Smith

86 Pts

Ladies Class 2 Winner

Dora Keane

89 Pts

Ladies Class 2 Runner Up

Fionna Langan

77 Pts

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Strokeplay (Gross)

5-6 October 2013

Gents Class 1 Winner

Chris Gallagher

44

Gents Class 2 Winner

Christopher Byrne

47

Gents Class 3 Winner

Frank Loakman

52

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

52

Ladies Class 2 Winner

Trish Tully

62 [B9]

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Strokeplay (Nett)

12-13 October 2013

Gents Class 1 Winner

Paddy Croke

45

Gents Class 2 Winner

John Forde

42

Gents Class 3 Winner

David Lee

38

Ladies Overall Winner

Kathleen Grainger

42

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Stableford (Nett)

26-27 October 2013

Gents Class 1 Winner

Vincent Kavanagh

46 Pts

Gents Class 2 Winner

Kevin Ward

46 Pts [B9]

Gents Class 3 Winner

Tom Ryan

49 Pts

Ladies Class 1 Winner

Adrienne Kelly

44 Pts

Ladies Class 2 Winner

Dora Keane

43 Pts

 

Click here to view full result 

Turkey 18 V-Par (Nett)

2-3 November 2013

Gents Class 1 Winner

Darren Kane

+12

Gents Class 2 Winner

John Forde

+11

Gents Class 3 Winner

Terry O'Shaughnessy

+10

Ladies Class 1 Winner

Catherine Leonard

+4

Ladies Class 2 Winner

Kathleen Grainger

+5

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Stableford (Nett)

9-10 November 2013

Gents Class 1 Winner

Anthony Keegan

46 Pts

Gents Class 2 Winner

Gerry Ward

49 Pts

Gents Class 3 Winner

Gerry O'Connor

47 Pts

Ladies Class 1 Winner

Evelyn O'Gorman

41 Pts

Ladies Class 2 Winner

Trish Tully

41 Pts

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Strokeplay (Nett)

16-17 November 2013

Gents Class 1 Winner

Gavin Carty

43

Gents Class 2 Winner

Paddy Blake

41

Gents Class 3 Winner

Peter Fitzgerald

38

Ladies Class 1 Winner

Angela Shanahan

48

Ladies Class 2 Winner

Fionna Langan

47

 

Click here to view full result 

Turkey 18 V-Par (Nett)

23-24 November 2013

Gents Class 1 Winner

Dave Hayden

+10

Gents Class 2 Winner

Damian Creevey

+10

Gents Class 3 Winner

Danny Kilduff

+9 [B9]

Ladies Class 1 Winner

Catherine Leonard

+4

Ladies Class 2 Winner

Agnes Dignam

+6

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Stableford (Nett)

30 November - 1 December 2013

Gents Class 1 Winner

Keith Maher

46 Pts [B9]

Gents Class 2 Winner

Dan Coady

47 Pts [B6]

Gents Class 3 Winner

Michael Morris

51 Pts

Ladies Class 1 Winner

Adrienne Kelly

43 Pts

Ladies Class 2 Winner

Bridie Griffin

42 Pts

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Strokeplay (Nett)

7-8 December 2013

Gents Class 1 Winner

Johnny Price

43

Gents Class 2 Winner

Michael Monahan

38

Gents Class 3 Winner

John Cassidy

39

Ladies Class 1 Winner

Mairead O'Brien

48

Ladies Class 2 Winner

Fionna Langan

47

 

Click here to view full result 

Turkey Non-Winners 18 Stableford (Nett)

14-15 December 2013

Gents Class 1 Winner

Philip Sweeney

41 Pts

Gents Class 2 Winner

Tony McDonnell

44 Pts

Gents Class 3 Winner

Jack King

45 Pts

Ladies Overall Winner

Siobhan McDonnell

41 Pts

 

Click here to view full result 

Turkey Bonanza 36 Stableford (Nett)

Sponsored by: Leixlip Butchers

14-15 December 2013

Gents Class 1 Winner

Jimmy Thompson

89 Pts

Gents Class 2 Winner

Christopher Byrne

88 Pts [B6]

Gents Class 3 Winner

David Lee

96 Pts

Ladies Overall Winner

Trish Tully

83 Pts

 

Click here to view full result 

18 Bottles V-Par (Nett)

21-22 December 2013

Gents Overall Winner

Gerry O'Connor

+10 [B9]

Gents Overall Runner Up

M.J. Maher

+10

Gents Overall Third

Damian Creevey

+9

Ladies Overall Winner

Adrienne Kelly

+6

 

Click here to view full result 

 


 
 
Website design by 2012 - 2020    -    All content Lucan Pitch and Putt Club unless otherwise stated.
Best viewed in 1024x768 (or larger) in Google Chrome