Navigation
 

 
Home
 
 
About Us
 
 
Coaching
 
 
Committee
 
 
Comp History
 
 
Contact Us
 
 
Course Guide
 
 
Downloads
 
 
Fixtures
 
 
Honours
 
 
Links
 
 
Location
 
 
Matchplay Draws
 
 
Membership Info
 
 
News
 
 
Open Competition
 
 
Player of the Year
 
 
Player Profiles
 
 
Results
 
 
 
 - 2000
 
 
 
 - 2001
 
 
 
 - 2002
 
 
 
 - 2003
 
 
 
 - 2004
 
 
 
 - 2005
 
 
 
 - 2006
 
 
 
 - 2007
 
 
 
 - 2008
 
 
 
 - 2009
 
 
 
 - 2010
 
 
 
 - 2011
 
 
 
 - 2012
 
 
 
 - 2013
 
 
 
 - 2014
 
 
 
 - 2015
 
 
 
 - 2016
 
 
 
 - 2017
 
 
 
 - 2018
 
 
 
 - 2019
 
 
 
 - 2020
 
 
 
 - 2021
 
 
Scratch Cup
 
 
Shop
 
 
Social
 
 
Sponsors
 
 
Winter Leagues
 

Results 2002

Winter Leagues

13 January - 10 March 2002

Winner

Michael O'Gorman

Winner

Noel Leonard

Winner

Joe Murphy

Winner

Patricia Flannery

Runner Up

Johnny Price

Runner Up

Pat Flannery

Runner Up

Christy Dobbs

Runner Up

Eileen Duffy

 

Click here to view full result 

Paddy Maguire Memorial - Captain's Drive In (36 Stableford Nett)

16-18 March 2002

Gents Overall Winner

John Cassidy

94 Pts

Ladies Overall Winner

Adrienne Kelly

84 Pts

Gents Senior Winner

John O'Connor

82 Pts

Gents Intermediate Winner

Jimmy Pegley

88 Pts

Gents Junior Winner

Peter Smith

91 Pts [B9's]

Ladies Senior Winner

Mairead O'Brien

80 Pts

Ladies Intermediate Winner

Patricia Flannery

80 Pts

Ladies Junior Winner

Catherine Smith

78 Pts

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

23-24 March 2002

Gents Senior Winner

Philip Sweeney

46

Gents Intermediate Winner

Thomas Cunningham

44

Gents Junior Winner

Mick Purcell

40

Ladies Class 1 Winner

Ann Thomas

43

Ladies Class 2 Winner

Catherine Smith

40

 

Click here to view full result 

Easter Classic (36 Stableford Nett)

Sponsored by: Miller

29 March - 1 April 2002

Gents Senior Winner

Jimmy Thompson

91 Pts

Gents Senior Runner Up

Philip Sweeney

88 Pts

Gents Intermediate Winner

Ronan O'Connor

91 Pts

Gents Intermediate Runner Up

Ian Campbell

86 Pts

Gents Junior Winner

Peter Smith

92 Pts

Gents Junior Runner Up

John Cassidy

91 Pts [B9's]

Ladies Senior Winner

Mairead O'Brien

81 Pts

Ladies Senior Runner Up

Philo Condron

75 Pts [B9's]

Ladies Intermediate Winner

Agnes Dignam

87 Pts

Ladies Intermediate Runner Up

Evelyn O'Gorman

84 Pts

Ladies Junior Winner

Catherine Smith

88 Pts

Ladies Senior Runner Up

Rita Murphy

83 Pts [B9's]

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Gross)

6-7 April 2002

Gents Senior Winner

P.J. McCluskey

49 [B9]

Gents Intermediate Winner

Ronan O'Connor

49

Gents Junior Winner

Noel Leonard

53 [B9]

Ladies Class 1 Winner

Mairead O'Brien

51

Ladies Class 2 Winner

Patricia Whelan

62

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

13-14 April 2002

Gents Senior Winner

Paddy Croke

+7

Gents Intermediate Winner

Paddy Blake

+7

Gents Junior Winner

Noel Leonard

+7 [B9]

Ladies Class 1 Winner

Ann Thomas

+4 [B9]

Ladies Class 2 Winner

Marie Cunningham

+5

 

Click here to view full result 

Frank Brophy Memorial (36 Stableford Nett)

20 April 2002

Gents Overall Winner

John Forbes

92 Pts

Ladies Overall Winner

Marie O'Toole

82 Pts

Gents Overall Runner Up

Dave Hayden

89 Pts [B9's]

Ladies Overall Runner Up

Ann Thomas

80 Pts [B9's]

Gents Senior Winner

Darren Kane

84 Pts

Gents Intermediate Winner

Ronan O'Connor

89 Pts

Gents Junior Winner

Jamie Thompson

84 Pts [B6's]

Ladies Senior Winner

Mairead O'Brien

78 Pts

Ladies Intermediate Winner

Dolores Pegley

74 Pts [B6's]

Ladies Junior Winner

Angela Shanahan

80 Pts

Best 18 Nett

Dan Coady

45 Pts

Best 18 Gross

Johnny Price

43 Pts

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

21 April 2002

Gents Overall Winner

Sean Dillon

45 [B2]

Gents Overall Runner Up

Jonathan Dillon

45

Ladies Overall Winner

Bernie Blake

49 [B9]

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

28 April 2002

Overall Winner

Mairead O'Brien

+5

 

Click here to view full result 

Ellis & Everard (36 Stableford Nett)

Sponsored by: Ellis & Everard

4-6 May 2002

Gents Overall Winner

Billy Blake

98 Pts

Ladies Overall Winner

Agnes Dignam

92 Pts

Gents Senior Winner

Darren Kane

92 Pts

Gents Intermediate Winner

Gordan Kelly

92 Pts

Gents Junior Winner

Andy Fitzgerald

96 Pts

Ladies Senior Winner

Pat Cowan

86 Pts

Ladies Intermediate Winner

Catherine Leonard

85 Pts

Ladies Junior Winner

Rita Murphy

83 Pts

 

Click here to view full result 

Club Strokeplay (Gross)

11 May 2002

Gents Senior Winner

Anthony Malone

92

Gents Senior Runner Up

Dave Hayden

95 [B18]

Gents Intermediate Winner

David Price

101 [B18]

Gents Intermediate Runner Up

Thomas Cunningham

101

Gents Junior Winner

Jamie Thompson

112

Gents Junior Runner Up

Eamon Kenny

117 [B18]

Ladies Senior Winner

Mairead O'Brien

105

Ladies Senior Runner Up

Pat Cowan

114

Ladies Intermediate Winner

Una Foy

119

Ladies Intermediate Runner Up

Bernie Hayden

124 [B18]

Ladies Junior Winner

Catherine Smith

128

Ladies Junior Runner Up

Marie Cunningham

133

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

12 May 2002

Gents Overall Winner

Gerry O'Connor

44 [B9]

Ladies Overall Winner

Rosaleen Thompson

48

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

25-26 May 2002

Gents Senior Winner

Steven Keegan

45

Gents Intermediate Winner

Ian Campbell

41

Gents Junior Winner

Andy Fitzgerald

39

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

49

Ladies Class 2 Winner

Angela Shanahan

45 [B9]

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

1-2 June 2002

Gents Senior Winner

Anthony Malone

45

Gents Intermediate Winner

Ian Campbell

45

Gents Junior Winner

Andy Fitzgerald

40

Ladies Class 1 Winner

Ann Thomas

45

Ladies Class 2 Winner

Catherine Smith

45

 

Click here to view full result 

18 V-Par Scotch Foursomes (Nett)

3 June 2002

Mixed Winner

Steven Keegan

+10 [B9]

Mixed Winner

Evelyn O'Gorman

Non-Mixed Winner

P.J. McCluskey

+11

Non-Mixed Winner

Trevor Thompson

 

Click here to view full result 

18 Stableford (Nett)

8 June 2002

Overall Winner

Ronan O'Connor

46 Pts [B9]

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

22-23 June 2002

Gents Senior Winner

Anthony Malone

+7

Gents Intermediate Winner

M.J. Maher

+5

Gents Junior Winner

Dave Hayden II

+7

Ladies Class 1 Winner

Evelyn O'Gorman

+3

Ladies Class 2 Winner

Lily Maguire

+3

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Gross)

29-30 June 2002

Gents Senior/Inter Winner

Anthony Malone

47

Gents Junior Winner

Gerry O'Connor

56

Ladies Overall Winner

Philo Condron

57

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

6-7 July 2002

Gents Overall Winner

Andy Fitzgerald

42

Gents Overall Runner Up

Pat Dixon

44

Ladies Class 1 Winner

Mairead O'Brien

47 [B9]

Ladies Class 2 Winner

Angela McGregor

47

 

Click here to view full result 

Captain's Day (36 Stableford Nett)

20 July 2002

Gents Overall Winner

Noel Leonard

92 Pts

Ladies Overall Winner

Ann Thomas

85 Pts

Gents Overall Runner Up

Conor McCarthy

90 Pts

Ladies Overall Runner Up

Catherine Leonard

82 Pts

Gents Senior Winner

Darren Kane

88 Pts

Gents Intermediate Winner

Sean McGrath

82 Pts [B18]

Gents Junior Winner

Joseph Cochrane

88 Pts

Ladies Senior Grade Winner

Bernie Hayden

75 Pts [B18]

Ladies Intermediate Grade Winner

Peggy Croke

81 Pts [B18]

Ladies Junior Grade Winner

Chrissie Creevey

80 Pts

36 Gross Winner

Anthony Malone

88 Pts

18 Nett Winner

Cathal Casey

49 Pts

Past Gents Captain Winner

Mick Purcell

81 Pts

Past Lady Captain Winner

Agnes Dignam

79 Pts

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

21 July 2002

Gents Overall Winner

Gerry O'Connor

41

Ladies Overall Winner

Dorothy McGrath

44

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

28 July 2002

Gents Overall Winner

Trevor Thompson

+6 [B9]

Gents Overall Runner Up

John Gallagher

+6

Ladies Overall Winner

Millie Masterson

+2 [B9]

 

Click here to view full result 

Club Handicap Matchplay

28 July 2002

Gents Winner

Dave Hayden II

2&1

Gents Runner Up

Dave Hayden

Ladies Winner

Bernie Hayden

Ladies Runner Up

Evelyn O'Gorman

 

Click here to view full result 

Patrick Dignam Memorial Fourball

4 August 2002

Winner

Dave Hayden

Winner

Dave Hayden II

Runner Up

Conor McCarthy

Runner Up

Adam Deegan

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

3-5 August 2002

Gents Senior Winner

Jimmy Thompson

44

Gents Intermediate Winner

John Carey

41

Gents Junior Winner

Trevor Thompson

38

Ladies Senior Winner

Pat Cowan

45

Ladies Intermediate Winner

Rosaleen Thompson

44

Ladies Junior Winner

Eileen Duffy

48 [B9]

 

Click here to view full result 

Christy "Kaiser" Kane Memorial (36 Stableford Nett)

10-11 August 2002

Overall Winner

Jamie Thompson

93 Pts

Gents Senior Winner

Chris Gallagher

89 Pts

Gents Intermediate Winner

John Carey

89 Pts

Gents Junior Winner

Trevor Thompson

91 Pts

Ladies Class 1 Winner

Trish Anderson

82 Pts

Ladies Class 2 Winner

Angela Shanahan

89 Pts

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

17-18 August 2002

Gents Senior Winner

Johnny Price

+11

Gents Intermediate Winner

M.J. Maher

+8

Gents Junior Winner

Adam Deegan

+9

Ladies Class 1 Winner

Catherine Leonard

+4

Ladies Class 2 Winner

Kathleen Grainger

+6

 

Click here to view full result 

Club Scratch Matchplay

23 August 2002

Gents Winner

Steven Keegan

Gents Runner Up

Gavin Carty

Ladies Winner

Philo Condron

Ladies Runner Up

Barbara Coogan

 

Click here to view full result 

18 Stableford (Nett)

24-25 August 2002

Gents Senior Winner

Philip Sweeney

47 Pts

Gents Intermediate Winner

Sean McGrath

45 Pts

Gents Junior Winner

Conor McCarthy

50 Pts

Ladies Class 1 Winner

Dorothy McGrath

41 Pts

Ladies Class 2 Winner

Eileen Duffy

41 Pts

 

Click here to view full result 

President's Day (36 Stableford Nett)

31 August 2002

Overall Winner

Eamon Kenny

88 Pts [B18]

Gents Overall Runner Up

Adam Deegan

88 Pts

Ladies Overall Runner Up

Catherine Leonard

84 Pts

Gents Senior Winner

Chris Gallagher

88 Pts

Gents Intermediate Winner

Ian Campbell

87 Pts

Gents Junior Winner

Trevor Thompson

87 Pts

Ladies Senior Winner

Mairead O'Brien

81 Pts

Ladies Intermediate Winner

Dolores Pegley

80 Pts

Ladies Junior Winner

Adrienne Kelly

82 Pts

Gents Best 36 Gross

Dave Hayden

88 Pts

Gents Best 18 Nett

John Carey

46 Pts

Ladies Best 36 Gross

Evelyn O'Gorman

66 Pts

Ladies Best 18 Nett

Chrissie Creevey

50 Pts

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

1 September 2002

Gents Overall Winner

Sean Dillon

45

Gents Overall Runner Up

Noel Leonard

46 [B6]

Ladies Overall Winner

Catherine Leonard

47

 

Click here to view full result 

Club Mixed Foursomes Matchplay

8 September 2002

Winner

Terry Cassidy

Winner

Angela Shanahan

Runner Up

Andy Fitzgerald

Runner Up

Kathleen Croke

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Gross)

7-8 September 2002

Gents Senior Winner

Anthony Malone

47 [B9]

Gents Intermediate Winner

Joe Murphy

50

Gents Junior Winner

Kevin French

54

Ladies Class 1 Winner

Mairead O'Brien

55 [B9]

Ladies Class 2 Winner

Eileen Duffy

64

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

14-15 September 2002

Gents Senior Winner

Anthony Malone

+8 [B9]

Gents Intermediate Winner

Andrew McCormack

+6 [B6]

Gents Junior Winner

Gerry O'Connor

+6

Ladies Class 1 Winner

Catherine Leonard

+4

Ladies Class 2 Winner

Rita Murphy

+5

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

21-22 September 2002

Gents Senior Winner

Steven Keegan

47 [B9]

Gents Intermediate Winner

John Carey

45 [B3]

Gents Junior Winner

Eamon Kenny

44 [B9]

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

48 [B9]

Ladies Class 2 Winner

Rita Murphy

45

 

Click here to view full result 

Memorial Competition (36 Stableford Nett)

28-29 September 2002

Gents Overall Winner

George McMahon

89 Pts [B6's]

Ladies Overall Winner

Philo Condron

82 Pts [B9's]

Gents Senior Winner

Johnny Price

86 Pts

Gents Intermediate Winner

Joe Murphy

88 Pts [B9's]

Gents Junior Winner

Peter Smith

89 Pts

Ladies Class 1 Winner

Catherine Leonard

82 Pts

Ladies Class 2 Winner

Rita Murphy

82 Pts

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Strokeplay (Nett)

6 October 2002

Gents Overall Winner

John Cassidy

41

Ladies Overall Winner

Rita Dillon

46

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Stableford (Nett)

12-13 October 2002

Gents Overall Winner

Declan Rooney

48 Pts

Ladies Overall Winner

Marie O'Toole

46 Pts

 

Click here to view full result 

Turkey 18 V-Par (Nett)

19-20 October 2002

Gents Overall Winner

Eamon Kenny

+9

Gents Overall Runner Up

Andrew McCormack

+9

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Strokeplay (Nett)

27-29 October 2002

Gents Senior Winner

Fran Lynam

48 [B9]

Gents Intermediate Winner

Joe Murphy

44

Gents Junior Winner

Trevor Thompson

44 [B6]

Ladies Class 1 Winner

Agnes Dignam

49

Ladies Class 2 Winner

Rita Murphy

46

 

Click here to view full result 

Turkey 18 V-Par (Nett)

9-10 November 2002

Gents Overall Winner

Ian Campbell

+8

Gents Overall Runner Up

Tommy Coogan

+7 [B6]

Ladies Overall Winner

Millie Masterson

+7

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Stableford (Nett)

23-24 November 2002

Gents Senior Winner

Fred McMahon

42 Pts

Gents Intermediate Winner

Gerry Ward

43 Pts [B9]

Gents Junior Winner

Peter Anderson

51 Pts

Ladies Class 1 Winner

Catherine Leonard

42 Pts

Ladies Class 2 Winner

Angela Shanahan

39 Pts

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Strokeplay (Nett)

30 November - 1 December 2002

Gents Senior Winner

John O'Connor

44

Gents Intermediate Winner

Joe Murphy

46 [B9]

Gents Junior Winner

Sean Dillon

41 [B9]

Ladies Class 1 Winner

Mairead O'Brien

49

Ladies Class 2 Winner

Mary Fitzgerald

44 [B9]

 

Click here to view full result 

Turkey 18 V-Par (Nett)

7-8 December 2002

Gents Senior Winner

Tom Bolger

+6 [B2]

Gents Intermediate Winner

Noel Ryan

+8

Gents Junior Winner

Mick Dooley

+9

Ladies Class 1 Winner

Phyllis Callaghan

+3

Ladies Class 2 Winner

Kathleen Grainger

+4

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Stableford (Nett)

14-15 December 2002

Gents Senior Winner

Tom Bolger

41 Pts

Gents Intermediate Winner

Jimmy Pegley

46 Pts

Gents Junior Winner

John Cassidy

49 Pts

Ladies Class 1 Winner

Mairead O'Brien

42 Pts

Ladies Class 2 Winner

Eileen Duffy

44 Pts

 

Click here to view full result 

     
 
Website design by © 2012 - 2021    -    All content © Lucan Pitch and Putt Club unless otherwise stated.
Best viewed in 1024x768 (or larger) in Google Chrome