Navigation
 

 
Home
 
 
About Us
 
 
Coaching
 
 
Committee
 
 
Comp History
 
 
Contact Us
 
 
Course Guide
 
 
Downloads
 
 
Fixtures
 
 
Honours
 
 
Links
 
 
Location
 
 
Matchplay Draws
 
 
Membership Info
 
 
News
 
 
Open Competition
 
 
Player of the Year
 
 
Player Profiles
 
 
Results
 
 
 
 - 2023
 
 
 
 - 2022
 
 
 
 - 2021
 
 
 
 - 2020
 
 
 
 - 2019
 
 
 
 - 2018
 
 
 
 - 2017
 
 
 
 - 2016
 
 
 
 - 2015
 
 
 
 - 2014
 
 
 
 - 2013
 
 
 
 - 2012
 
 
 
 - 2011
 
 
 
 - 2010
 
 
 
 - 2009
 
 
 
 - 2008
 
 
 
 - 2007
 
 
 
 - 2006
 
 
 
 - 2005
 
 
 
 - 2004
 
 
 
 - 2003
 
 
 
 - 2002
 
 
 
 - 2001
 
 
 
 - 2000
 
 
Scratch Cup
 
 
Shop
 
 
Social
 
 
Sponsors
 
 
Tee Times
 
 
Winter Leagues
 

Results 2023

Winter Leagues

Sponsored by: Halpenny Golf

8 January - 12 February 2023

Winner

Paddy Croke

8-4

Winner

Anthony Keegan

Winner

Paddy Blake

Winner

Kathleen Croke

Runner Up

Lennon Blake

Runner Up

Billy Blake

Runner Up

Alan Doyle

Runner Up

Barbara Coogan

 

Click here to view full result 

Captain's Drive In (36 Stableford Nett)

Sponsored by: Regal Fare

17-19 March 2023

Gents Overall Winner

John Kenny

91 Pts

Ladies Overall Winner

Adrienne Kelly

85 Pts

Gents Class 1 Winner

Darren O'Reilly

83 Pts [B9's]

Gents Class 2 Winner

Alan Gilmartin

89 Pts

Gents Class 3 Winner

Kevin Ward

88 Pts [B9's]

Ladies Class 1 Winner

Kathleen Croke

84 Pts

Ladies Class 2 Winner

Maria Rooney

83 Pts

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

25-26 March 2023

Gents Class 1 Winner

Vincent Kavanagh

45

Gents Class 2 Winner

John Kenny

43

Gents Class 3 Winner

Brendan Keane

41

Ladies Class 1 Winner

Dora Keane

43

Ladies Class 2 Winner

Roma McCormick

48

 

Click here to view full result 

36 Stableford (Nett)

7-10 April 2023

Gents Class 1 Winner

John McDermott

89 Pts

Gents Class 1 Runner Up

Vincent Kavanagh

86 Pts [B6's]

Gents Class 2 Winner

Pat McDermott

91 Pts

Gents Class 2 Runner Up

Billy Blake

88 Pts [B9's]

Gents Class 3 Winner

Eamon Kenny

86 Pts

Ladies Class 1 Winner

Sandra Keogh

87 Pts

Ladies Class 2 Winner

Fionna Langan

79 Pts

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

14-16 April 2023

Gents Class 1 Winner

Anthony Malone

+7 [B9]

Gents Class 2 Winner

Paul County

+6 [B9]

Gents Class 2 Runner Up

Simon Heffernan

+6

Gents Class 3 Winner

Paul Brady

+3 [B6]

Ladies Class 1 Winner

Adrienne Kelly

+4

Ladies Class 2 Winner

Kathleen Grainger

-1 [B6]

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

21-23 April 2023

Gents Class 1 Winner

Lennon Blake

46 [B9]

Gents Class 1 Runner Up

Damian Creevey

46

Gents Class 2 Winner

Noel Ryan

48

Gents Class 2 Runner Up

Norman Cassidy

49 [B9]

Gents Class 3 Winner

Seamus Harpur

44 [B9]

Ladies Class 1 Winner

Adrienne Kelly

45

Ladies Class 2 Winner

Rita Dillon

46

 

Click here to view full result 

The Remembrance (36 Stableford Nett)

29 April 2023

Gents Overall Winner

Gareth Walsh

93 Pts

Ladies Overall Winner

Tess Donovan

86 Pts

Gents Class 1 36 Nett Winner

Gary Ryan

85 Pts [B18]

Gents Class 1 36 Gross Winner

Lennon Blake

81 Pts [B9 of B18]

Gents Class 2 36 Nett Winner

Paul County

86 Pts

Gents Class 2 36 Gross Winner

Pat McDermott

77 Pts

Gents Class 3 36 Nett Winner

Brendan Keane

87 Pts

Gents Class 3 36 Gross Winner

Michael O'Gorman

64 Pts

Ladies Class1 36 Nett Winner

Sandra Keogh

76 Pts

Ladies Class 1 36 Gross Winner

Kathleen Croke

54 Pts

Ladies Class 2 36 Nett Winner

Trish Tully

82 Pts

Ladies Class 2 36 Gross Winner

Evelyn O'Gorman

53 Pts

Ladies Class 3 36 Nett Winner

Dolores Pegley

83 Pts

Ladies Class 3 36 Gross Winner

Fionna Langan

42 Pts

18 Nett Winner

Barry Gorey

45 Pts

 

Click here to view full result 

18 Stableford (Nett)

30 April - 1 May 2023

Gents Class 1 Winner

Billy Blake

46 Pts

Gents Class 2 Winner

Gerry Ward

46 Pts

Gents Class 3 Winner

David Nolan

42 Pts

Ladies Overall Winner

Adrienne Kelly

41 Pts

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Gross)

5-7 May 2023

Gents Class 1 Winner

John McDermott

47

Gents Class 2 Winner

Dermot Heffernan

50

Gents Class 2 Runner Up

Aaron Brazil

51 [B9]

Gents Class 3 Winner

Frank Loakman

56 [B9]

Ladies Class 1 Winner

Tracey Smith

55

Ladies Class 2 Winner

Tess Donovan

66

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

12-14 May 2023

Gents Class 1 Winner

Anthony Malone

45

Gents Class 1 Runner Up

Michael Ahern

46

Gents Class 2 Winner

Pat McDermott

44

Gents Class 3 Winner

Eamon Kenny

46

Ladies Class 1 Winner

Sandra Keogh

46

Ladies Class 2 Winner

Fionna Langan

46

 

Click here to view full result 

18 Stableford (Nett)

19-21 May 2023

Gents Class 1 Winner

Lennon Blake

48 Pts

Gents Class 2 Winner

Aaron Brazil

45 Pts

Gents Class 3 Winner

Kevin Ward

52 Pts

Gents Class 3 Runner Up

Pat Byrne

45 Pts [B9]

Ladies Class 1 Winner

Dora Keane

45 Pts

Ladies Class 2 Winner

Martina Tierney

44 Pts

 

Click here to view full result 

Club Strokeplay (36 Gross)

Sponsored by: Supervalu

27 May 2023

Gents Class 1 Winner

Damian Creevey

95

Gents Class 1 Runner Up

Chris Gallagher

97

Gents Class 2 Winner

Gerry Ward

104

Gents Class 2 Runner Up

Noel Ryan

108

Gents Class 3 Winner

Seamus Harpur

112

Gents Class 3 Runner Up

Michael O'Gorman

115 [B18]

Ladies Class 1 Winner

Tracey Smith

115

Ladies Class 1 Runner Up

Glenda Hoey

118

Ladies Class 2 Winner

Roisin Harpur

123

Ladies Class 2 Runner Up

Adrienne Kelly

126

Ladies Class 3 Winner

Fionna Langan

138

Ladies Class 3 Runner Up

Dolores Pegley

139

 

Click here to view full result 

36 Stableford (Nett)

2-5 June 2023

Gents Class 1 Winner

John McDermott

89 Pts

Gents Class 1 Runner Up

Dermot Heffernan

86 Pts [B9s]

Gents Class 2 Winner

Val Poleon

92 Pts

Gents Class 2 Runner Up

Michael Morris

86 Pts

Gents Class 3 Winner

Ciaran Ennis

91 Pts

Gents Class 3 Runner Up

Stephen Needham

88 Pts

Ladies Class 1 Winner

Sandra Keogh

90 Pts

Ladies Class 2 Winner

Trish Anderson

83 Pts [B9s]

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Gross)

9-11 June 2023

Gents Class 1 Winner

Damian Creevey

49 [B6]

Gents Class 2 Winner

David Lee

51

Gents Class 3 Winner

Oliver Kavanagh

57

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

56

Ladies Class 2 Winner

Angela Shanahan

66

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

16-18 June 2023

Gents Class 1 Winner

Philip Sweeney

44

Gents Class 2 Winner

Michael Morris

46

Gents Class 3 Winner

Paul Brady

42

Ladies Class 1 Winner

Tracy Needham

46 [B6]

Ladies Class 2 Winner

Trish Anderson

41

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

23-25 June 2023

Gents Class 1 Winner

John McDermott

+8

Gents Class 2 Winner

Pat McDermott

+9

Gents Class 2 Runner Up

Jack Cassidy

+8

Gents Class 3 Winner

Kevin Ward

+7 [B6]

Ladies Class 1 Winner

Eileen Loakman

+6

Ladies Class 2 Winner

Ann McCann

+6

 

Click here to view full result 

18 Stableford (Nett)

30 June - 2 July 2023

Gents Class 1 Winner

John McDermott

45 Pts

Gents Class 2 Winner

Pat Byrne

46 Pts

Gents Class 3 Winner

Kevin Ward

45 Pts

Ladies Overall Winner

Dolores Pegley

43 Pts [B9]

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Gross)

7-9 July 2023

Gents Class 1 Winner

Damian Creevey

44

Gents Class 2 Winner

Norman Cassidy

47

Gents Class 2 Runner up

Jack Cassidy

50 [B3]

Gents Class 3 Winner

Eamon Kenny

51

Ladies Class 1 Winner

Glenda Hoey

50

Ladies Class 2 Winner

Martina Tierney

60

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

14-16 July 2023

Gents Class 1 Winner

Gareth Walsh

45

Gents Class 2 Winner

Dermot Heffernan

45

Gents Class 3 Winner

Eamon Kenny

43

Ladies Class 1 Winner

Brenda Purcell

46

Ladies Class 2 Winner

Ann McCann

41

 

Click here to view full result 

Captain's Day (36 Strokeplay Nett)

22 July 2023

Gents Overall Winner

Pat Byrne

85 [B18]

Ladies Overall Winner

Orla Creevey

88

Gents Class 1 36 Nett Winner

Michael Ahern

94

Gents Class 1 36 Gross Winner

Anthony Malone

95

Ladies Class 1 36 Nett Winner

Tracey Smith

93

Ladies Class 1 36 Gross Winner

Brenda Purcell

112

Gents Class 2 36 Nett Winner

Sean McGrath

85

Gents Class 2 36 Gross Winner

Michael Byrne

98

Ladies Class 2 36 Nett Winner

Trish Anderson

94

Ladies Class 2 36 Gross Winner

Eileen Loakman

126

Gents Class 3 36 Nett Winner

Stephen Needham

90

Gents Class 3 36 Gross Winner

Michael O'Gorman

114 [B18]

Ladies Class 3 36 Nett Winner

Maire O'Keeffe

87

Ladies Class 3 36 Gross Winner

Fionna Langan

127

Overall 18 Nett Winner

Rita Dillon

41

Past Gents Captain Winner

Gerry Ward

91

Past Lady Captain Winner

Ann McCann

92

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

11-13 August 2023

Gents Class 1 Winner

Pat McDermott

45

Gents Class 2 Winner

Norman Cassidy

43

Gents Class 2 Runner Up

Steve Noonan

44

Gents Class 3 Winner

Eamon Kenny

42

Ladies Class 1 Winner

Barbara Coogan

42

Ladies Class 2 Winner

Trish Tully

44

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Gross)

18-20 August 2023

Gents Class 1 Winner

Gareth Walsh

46

Gents Class 2 Winner

Michael Byrne

49

Gents Class 3 Winner

John Murphy

53 [B9]

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

55

Ladies Class 2 Winner

Maria Rooney

66

 

Click here to view full result 

Gents Club Handicap Matchplay

14-23 August 2023

Winner

Darren O'Reilly

Runner Up

Michael Ahern

 

Click here to view full result 

Ladies Club Handicap Matchplay

14-23 August 2023

Winner

Sandra Keogh

Runner Up

Trish Anderson

 

Click here to view full result 

President's Day 36 Strokeplay (Nett)

26 August 2023

Gents Overall Winner

Peter Keogh

86

Ladies Overall Winner

Maria Rooney

91

Gents Class 1 36 Nett Winner

Gary Ryan

87

Gents Class 1 36 Gross Winner

Gareth Walsh

91

Ladies Class 1 36 Nett Winner

Kathleen Croke

93

Ladies Class 1 36 Gross Winner

Glenda Hoey

111 [B18]

Gents Class 2 36 Nett Winner

Gerry Ward

87

Gents Class 2 36 Gross Winner

Aaron Brazil

98

Ladies Class 2 36 Nett Winner

Adrienne Kelly

93

Ladies Class 2 36 Gross Winner

Barbara Coogan

128

Gents Class 3 36 Nett Winner

Frank Loakman

91

Gents Class 3 36 Gross Winner

Joe Murphy

110

Ladies Class 3 36 Nett Winner

Dolores Pegley

94

Ladies Class 3 36 Gross Winner

Martina O'Reilly

130

Gents18 Nett Winner

Ronnie Guinan

43 [B9]

Ladies18 Nett Winner

Sandra Keogh

46 [B9]

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

8-10 September 2023

Gents Class 1 Winner

Gerry Ward

42

Gents Class 2 Winner

Sean McGrath

41

Gents Class 3 Winner

Paul Brady

42

Ladies Class 1 Winner

Martina Tierney

42

Ladies Class 2 Winner

Tess Donovan

46

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Gross)

22-24 September 2023

Gents Class 1 Winner

Anthony Malone

45 [B9]

Gents Class 2 Winner

Sean McGrath

48

Gents Class 2 Runner Up

Dermot Heffernan

49

Gents Class 3 Winner

Ciaran Ennis

51

Ladies Class 1 Winner

Tracey Smith

53

Ladies Class 2 Winner

Kathleen Grainger

62

 

Click here to view full result 

Gents Club Scratch Matchplay

18-24 September 2023

Winner

Damian Creevey

Runner Up

Gerry Ward

 

Click here to view full result 

36 Stableford (Nett)

6-15 October 2023

Gents Class 1 Winner

Dermot Heffernan

93 Pts

Gents Class 1 Runner Up

Michael Ahern

92 Pts

Gents Class 2 Winner

Michael Byrne

95 Pts (B9's)

Gents Class 2 Runner Up

Val Poleon

95 Pts

Gents Class 3 Winner

Seamus Harpur

95 Pts

Gents Class 3 Runner Up

Frank Loakman

92 Pts

Ladies Class 1 Winner

Catherine Leonard

90 Pts

Ladies Class 2 Winner

Trish Anderson

82 Pts

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Strokeplay (Gross)

28-29 October 2023

Gents Class 1 Winner

Damian Creevey

43

Gents Class 2 Winner

Dave Hayden II

44

Gents Class 3 Winner

Ronnie Guinan

51

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

51

Ladies Class 2 Winner

Trish Anderson

60

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Strokeplay (Nett)

4-5 November 2023

Gents Class 1 Winner

Vincent Kavanagh

44

Gents Class 2 Winner

Sean McGrath

41

Gents Class 3 Winner

Jimmy Pegley

41

Ladies Class 1 Winner

Sandra Keogh

47 [B6]

Ladies Class 2 Winner

Fionna Langan

45

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Stableford (Nett)

11-12 November 2023

Gents Class 1 Winner

Johnny Price

44 Pts [B9]

Gents Class 2 Winner

Steve Noonan

47 Pts [B9]

Gents Class 3 Winner

Kevin Ward

48 Pts

Ladies Class 1 Winner

Catherine Leonard

43 Pts

Ladies Class 2 Winner

Martina O'Reilly

44 Pts

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Strokeplay (Nett)

18-19 November 2023

Gents Class 1 Winner

Gareth Walsh

45

Gents Class 2 Winner

Michael Byrne

44

Gents Class 3 Winner

John Murphy

42

Ladies Class 1 Winner

Adrienne Kelly

47

Ladies Class 2 Winner

Maria Rooney

43

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Stableford (Nett)

25-26 November 2023

Gents Class 1 Winner

Damian Creevey

46 Pts [B3]

Gents Class 2 Winner

Dave Hayden II

47 Pts

Gents Class 3 Winner

Dermot Buckley

48 Pts

Gents Class 3 Runner Up

Terry O'Shaughnessy

47 Pts [B9]

Ladies Class 1 Winner

Sandra Keogh

46 Pts

Ladies Class 2 Winner

Dolores Pegley

46 Pts

 

Click here to view full result 

Turkey 18 V-Par (Nett)

2-3 December 2023

Gents Class 1 Winner

John McDermott

+11

Gents Class 2 Winner

Fred N. McMahon

+9 [B3]

Gents Class 3 Winner

Christian O'Reilly

+9

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

+7

Ladies Class 2 Winner

Martina O'Reilly

+3

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Strokeplay (Nett)

9-10 December 2023

Gents Overall Winner

John Murphy

47

Ladies Overall Winner

Maria Rooney

52

 

Click here to view full result 

Turkey Bonanza 36 Stableford (Nett)

Sponsored by: SuperValu Lucan

16-17 December 2023

Gents Class 1 Winner

Gerry Ward

85 Pts

Gents Class 1 Runner Up

Fred W. McMahon

84 Pts

Gents Class 2 Winner

Fred N. McMahon

88 Pts

Gents Class 2 Runner Up

Pat Byrne

84 Pts [B9's]

Gents Class Winner

Dermot Buckley

92 Pts [B9's]

Gents Class 3 Runner Up

Ronnie Guinan

92 Pts [B6's]

Ladies Class 1 Winner

Sandra Keogh

83 Pts [B9's]

Ladies Class 1 Runner Up

Philo Condron

83 Pts

Ladies Class 2 Winner

Maria Rooney

87 Pts

Ladies Class 2 Runner Up

Dolores Pegley

85 Pts

 

Click here to view full result 

Turkey Non-Winners 18 Stableford (Nett)

16-17 December 2023

Gents Class 1 Winner

Michael Ahern

43 Pts [B9]

Gents Class 2 Winner

Peter Keogh

43 Pts [B9]

Gents Class 3 Winner

Hugh Rooney

47 Pts

Ladies Class 1 Winner

Tracey Smith

41 Pts

Ladies Class 2 Winner

Tess Donovan

39 Pts

 

Click here to view full result 

     
 
Website design by © 2012 - 2024    -    All content © Lucan Pitch and Putt Club unless otherwise stated.
Best viewed in 1024x768 (or larger) in Google Chrome