Navigation
 

 
Home
 
 
About Us
 
 
Coaching
 
 
Committee
 
 
Comp History
 
 
Contact Us
 
 
Course Guide
 
 
Downloads
 
 
Fixtures
 
 
Honours
 
 
Links
 
 
Location
 
 
Matchplay Draws
 
 
Membership Info
 
 
News
 
 
Open Competition
 
 
Player of the Year
 
 
Player Profiles
 
 
Results
 
 
 
 - 2000
 
 
 
 - 2001
 
 
 
 - 2002
 
 
 
 - 2003
 
 
 
 - 2004
 
 
 
 - 2005
 
 
 
 - 2006
 
 
 
 - 2007
 
 
 
 - 2008
 
 
 
 - 2009
 
 
 
 - 2010
 
 
 
 - 2011
 
 
 
 - 2012
 
 
 
 - 2013
 
 
 
 - 2014
 
 
 
 - 2015
 
 
 
 - 2016
 
 
 
 - 2017
 
 
 
 - 2018
 
 
 
 - 2019
 
 
 
 - 2020
 
 
 
 - 2021
 
 
Scratch Cup
 
 
Shop
 
 
Social
 
 
Sponsors
 
 
Winter Leagues
 

Results 2010

Winter Leagues

Sponsored by: Pat Toolan Bookmaker

10 January - 28 February 2010

Winner

Peggy Croke

Winner

Angela Shanahan

Winner

Michael Duffy

Winner

Dan Coady

Runner Up

Christy Dobbs

Runner Up

Johnny Price

Runner Up

Pat Flannery

Runner Up

Eileen Duffy

 

Click here to view full result 

Paddy Maguire Memorial - Captain's Drive In (36 Stableford Nett)

Sponsored by: Paddy Power

13-17 March 2010

Gents Overall Winner

John Cassidy

92 Pts

Ladies Overall Winner

Philo Condron

85 Pts

Gents Senior Winner

Philip Sweeney

88 Pts

Gents Intermediate Winner

Noel Ryan

90 Pts

Gents Junior Winner

John Monks

88 Pts

Ladies Senior Winner

Kathleen Croke

78 Pts

Ladies Intermediate Winner

Catherine Leonard

80 Pts

Ladies Junior Winner

Bridie Griffin

77 Pts

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

20-21 March 2010

Gents Senior Winner

Dave Hayden

45 [B9]

Gents Intermediate Winner

John Forde

42

Gents Junior Winner

Liam Poole

41

Ladies Class 1 Winner

Kathleen Croke

47

Ladies Class 2 Winner

Kathleen Grainger

49

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

27-28 March 2010

Gents Senior Winner

Steven Keegan

+10

Gents Intermediate Winner

Dave Hayden II

+9

Gents Junior Winner

John Monks

+8

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

+6

Ladies Class 2 Winner

Kathleen Grainger

+1

 

Click here to view full result 

Easter Classic (36 Stableford Nett)

Sponsored by: Leixlip Butchers

2-5 April 2010

Gents Senior Winner

Philip Sweeney

90 Pts

Gents Senior Runner Up

P.J. McCluskey

89 Pts

Gents Intermediate Winner

Tom McMorrow

95 Pts

Gents Intermediate Runner Up

Noel Leonard

90 Pts

Gents Junior Winner

Liam Poole

93 Pts

Gents Junior Runner Up

Terry O'Shaughnessy

92 Pts

Ladies Class 1 Winner

Adrienne Kelly

82 Pts [B9s]

Ladies Class 1 Runner Up

Philo Condron

82 Pts

Ladies Class 2 Winner

Tracey Smith

75 Pts

Ladies Class 2 Runner Up

Rita Dillon

73 Pts

 

Click here to view full result 

Gents 18 Strokeplay (Gross); Ladies 18 V-Par (Nett)

9-11 April 2010

Gents Senior Winner

Dave Hayden

44

Gents Intermediate Winner

Paddy Croke

46

Gents Junior Winner

Michael O'Gorman

52

Ladies Class 1 Winner

Kathleen Croke

+5

Ladies Class 2 Winner

Bernie Blake

+4

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

16-18 April 2010

Gents Senior Winner

Philip Sweeney

44

Gents Intermediate Winner

Paddy Blake

42 [B9]

Gents Junior Winner

Liam Poole

42

Ladies Class 1 Winner

Adrienne Kelly

47

Ladies Class 2 Winner

Tracey Smith

48

 

Click here to view full result 

Frank Brophy Memorial (36 Stableford Nett)

24 April 2010

Gents Overall Winner

Paddy Croke

89 Pts

Ladies Overall Winner

Mairead O'Brien

73 Pts

Gents Overall Runner Up

Anthony McDonnell

82 Pts [B18]

Ladies Overall Runner Up

Adrienne Kelly

72 Pts

Gents Senior Winner

Johnny Price

76 Pts

Gents Intermediate Winner

Gerry Ward

82 Pts

Gents Junior Winner

Andrew Kavanagh

78 Pts [B18]

Ladies Senior Winner

Philo Condron

76 Pts

Ladies Intermediate Winner

Catherine Leonard

68 Pts

Ladies Junior Winner

Bridie Griffin

71 Pts

Best 18 Nett

Andy Fitzgerald

44 Pts

Best 18 Gross

Dave Hayden

40 Pts

 

Click here to view full result 

18 Stableford (Nett)

25 April 2010

Gents Overall Winner

Ted Flynn

46 Pts

Gents Overall Runner Up

Liam Poole

44 Pts [B9]

Ladies Overall Winner

Rita Dillon

36 Pts

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

30 April - 1 May 2010

Gents Senior Winner

Anthony Malone

+7

Gents Intermediate Winner

Tom McMorrow

+9

Gents Junior Winner

Sean Dillon

+4

Ladies Overall Winner

Tracey Smith

+2

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

3 May 2010

Gents Senior Winner

Keith Maher

+6 [B6]

Gents Intermediate Winner

Vincent Kavanagh

+8

Gents Junior Winner

Tom O'Hare

+7 [B9]

Ladies Overall Winner

Philo Condron

+1 [B9]

 

Click here to view full result 

Gents 18 Strokeplay (Gross); Ladies 18 Strokeplay (Nett)

Sponsored by: The Golf Warehouse

7-9 May 2010

Gents Senior Winner

Anthony Malone

48 [B9]

Gents Intermediate Winner

Fred McMahon

51

Gents Junior Winner

Gerry O'Connor

53

Ladies Class 1 Winner

Catherine Leonard

47

Ladies Class 2 Winner

Tracey Smith

51

 

Click here to view full result 

Club Strokeplay (Gross)

15 May 2010

Gents Senior Winner

Gavin Carty

144

Gents Senior Runner Up

Chris Gallagher

148

Gents Intermediate Winner

Anthony McDonnell

156

Gents Intermediate Runner Up

Dave Hayden II

160

Gents Junior Winner

Andrew Kavanagh

176

Gents Junior Runner Up

Sean Dillon

178 [B18]

Ladies Senior Winner

Philo Condron

175

Ladies Senior Runner Up

Mairead O'Brien

177

Ladies Intermediate Winner

Catherine Leonard

186

Ladies Intermediate Runner Up

Adrienne Kelly

189

Ladies Junior Winner

Peggy Croke

199

Ladies Junior Runner Up

Bernie Blake

209

 

Click here to view full result 

18 Stableford (Nett)

16 May 2010

Gents Overall Winner

Vincent Kavanagh

45 Pts

Ladies Overall Winner

Trish Anderson

38 Pts

 

Click here to view full result 

18 Stableford (Nett)

21-23 May 2010

Gents Senior Winner

Darren Kane

47 Pts

Gents Intermediate Winner

Vincent Kavanagh

48 Pts

Gents Junior Winner

Andy Cochrane

47 Pts

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

40 Pts

Ladies Class 2 Winner

Noirin Wiseman

40 Pts

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

28-30 May 2010

Gents Senior Winner

Declan Mooney

44

Gents Intermediate Winner

John Forde

44 [B3]

Gents Junior Winner

Paul Dillon

44

Ladies Class 1 Winner

Barbara Furlong

49 [B9]

Ladies Class 2 Winner

Rita Dillon

49

 

Click here to view full result 

Adult / Juvenile Matchplay

4-7 June 2010

Winner (Adult)

Adam Deegan

Winner (Juvenile)

Don Harrington

Runner Up (Adult)

Sean Dillon

Runner Up (Juvenile)

Cillian Tully

 

Click here to view full result 

Patrick Dignam Memorial Fourball

11-13 June 2010

Winner

Christy Kane

Winner

Tom McMorrow

Runner Up

Sean McGrath

Runner Up

Terry McMorrow

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

11-13 June 2010

Gents Senior Winner

Darren Kane

+10

Gents Intermediate Winner

Adam Deegan

+12

Gents Junior Winner

Jimmy Buggy

+7

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

+5

Ladies Class 2 Winner

Eileen Loakman

+1

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Gross)

18-19 June 2010

Gents Senior Winner

Gavin Carty

45 [B9]

Gents Intermediate Winner

Adam Deegan

49

Gents Junior Winner

Michael Donnelly

49

Ladies Class 1 Winner

Mairead O'Brien

53

Ladies Class 2 Winner

Tracey Smith

65

 

Click here to view full result 

Club Scratch Matchplay

23-27 June 2010

Gents Winner

Darren Kane

Gents Runner Up

Terry McMorrow

Ladies Winner

Kathleen Croke

Ladies Runner Up

Mairead O'Brien

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

24-27 June 2010

Gents Senior Winner

Philip Sweeney

46

Gents Intermediate Winner

Vincent Kavanagh

45

Gents Junior Winner

Paul Dillon

46

Ladies Class 1 Winner

Adrienne Kelly

50

Ladies Class 2 Winner

Tracey Smith

52

 

Click here to view full result 

President's Day (36 Stableford Nett)

3 July 2010

Overall Winner

Cathal Casey

91 Pts

Gents Overall Runner Up

Tom McMorrow

88 Pts

Ladies Overall Runner Up

Peggy Croke

78 Pts

Gents Senior Winner

Gavin Carty

87 Pts

Gents Intermediate Winner

Billy Blake

86 Pts

Gents Junior Winner

Liam Poole

83 Pts [B18]

Ladies Senior Winner

Mairead O'Brien

77 Pts

Ladies Intermediate Winner

Agnes Dignam

77 Pts

Ladies Junior Winner

Rita Dillon

77 Pts

Gents Best 36 Gross

Chris Gallagher

83 Pts

Ladies Best 36 Gross

Philo Condron

69 Pts

Gents Best 18 Nett

Adam Deegan

47 Pts

Ladies Best 18 Nett

Angela Shanahan

40 Pts

 

Click here to view full result 

18 Stableford (Nett)

4 July 2010

Overall Winner

Michael Kirwan

41 Pts

 

Click here to view full result 

18 Stableford (Nett)

4 June - 6 July 2010

Gents Senior Winner

Declan Mooney

46 Pts

Gents Intermediate Winner

Tom McMorrow

49 Pts

Gents Junior Winner

Richard Adderley

47 Pts

Ladies Class 1 Winner

Ann Marie Dooley

39 Pts

Ladies Class 2 Winner

Nicola Doyle

38 Pts [B9]

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

9-11 July 2010

Gents Senior Winner

Declan Mooney

44

Gents Intermediate Winner

John Forde

41

Gents Junior Winner

Brendan Clarke

43 [B9]

Ladies Overall Winner

Eileen Loakman

47

 

Click here to view full result 

Club Handicap Matchplay

18-19 July 2010

Gents Winner

Gavin Carty

Gents Runner Up

Conor McCarthy

Ladies Winner

Mairead O'Brien

Ladies Runner Up

Philo Condron

 

Click here to view full result 

Club Mixed Foursomes Matchplay

Sponsored by: Billy Wynne & Maureen Murtagh

26 July - 1 August 2010

Winner

Terry Cassidy

Winner

Angela Shanahan

Runner Up

Terry McMorrow

Runner Up

Brenda Purcell

 

Click here to view full result 

Christy "Kaiser" Kane Memorial (36 Stableford Nett)

Sponsored by: Perfect Technology

30 July - 2 August 2010

Overall Winner

Michael Kirwan

97 Pts

Gents Senior Winner

Vincent Kavanagh

92 Pts

Gents Intermediate Winner

Adam Deegan

94 Pts

Gents Junior Winner

Cathal Casey

94 Pts

Ladies Class 1 Winner

Barbara Coogan

80 Pts

Ladies Class 2 Winner

Fionna Langan

81 Pts

Gents 18 Nett

Paul Dillon

48 Pts

Ladies 18 Nett

Sandra Keogh

41 Pts

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

20-22 August 2010

Gents Senior Winner

Johnny Price

45 [B9]

Gents Intermediate Winner

Adam Deegan

43

Gents Junior Winner

Paul Dillon

40

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

48

Ladies Class 2 Winner

Nicola Doyle

45 [B6]

 

Click here to view full result 

Captain's Day (36 Stableford Nett)

28 August 2010

Gents Overall Winner

Adam Deegan

86 Pts [B18]

Ladies Overall Winner

Noreen Harrington

78 Pts

Gents Overall Runner Up

Dave Hayden

86 Pts

Ladies Overall Runner Up

Fionna Langan

77 Pts

Gents Senior Winner

Darren Kane

85 Pts

Gents Intermediate Winner

Fred McMahon

85 Pts [B9 of B18]

Gents Junior Winner

Christopher Byrne

86 Pts

Ladies Senior Winner

Philo Condron

72 Pts

Ladies Intermediate Winner

Agnes Dignam

72 Pts

Ladies Junior Winner

Angela McGregor

76 Pts [B9 of B18]

36 Gross Winner

Johnny Price

83 Pts

18 Nett Winner

John Carey

44 Pts [B9 of B18]

Past Gents Captain Winner

Christy Kane

81 Pts

Past Lady Captain Winner

Rita Dillon

69 Pts

 

Click here to view full result 

18 Stableford (Nett)

29 August 2010

Overall Winner

Andrew Kavanagh

46 Pts [B9]

 

Click here to view full result 

Gents 18 Strokeplay (Gross); Ladies 18 Strokeplay (Nett)

3-5 September 2010

Gents Senior Winner

Chris Gallagher

43

Gents Intermediate Winner

Fred McMahon

53 [B9]

Gents Junior Winner

Conor McCarthy

52

Ladies Class 1 Winner

Mairead O'Brien

49

Ladies Class 2 Winner

Tracey Smith

48

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

10-12 September 2010

Gents Senior Winner

Philip Sweeney

+12

Gents Intermediate Winner

Fred McMahon

+9 [B9]

Gents Junior Winner

Brendan Clarke

+10

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

+5

Ladies Class 2 Winner

Tracey Smith

+3 [B9]

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

17-19 September 2010

Gents Senior Winner

Philip Sweeney

44

Gents Intermediate Winner

Noel Leonard

43 [B9]

Gents Junior Winner

Brendan Clarke

37 [B9]

Ladies Class 1 Winner

Catherine Leonard

52 [B9]

Ladies Class 2 Winner

Fionna Langan

45

 

Click here to view full result 

Memorial Competition (36 Stableford Nett)

Sponsored by: Direct Secure

25-26 September 2010

Gents Overall Winner

Michael Kirwan

98 Pts

Ladies Overall Winner

Philo Condron

85 Pts [B9's]

Gents Senior Winner

Anthony Malone

89 Pts

Gents Intermediate Winner

Noel Leonard

91 Pts [B9's]

Gents Junior Winner

Cathal Casey

94 Pts

Ladies Class 1 Winner

Adrienne Kelly

79 Pts

Ladies Class 2 Winner

Tracey Smith

85 Pts

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Strokeplay (Gross)

2-3 October 2010

Gents Senior Winner

Anthony Malone

40

Gents Intermediate Winner

Noel Ryan

49

Gents Junior Winner

Andy Cochrane

54 [B9]

Ladies Class 1 Winner

Mairead O'Brien

53

Ladies Class 2 Winner

Noellen Slattery

64

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Strokeplay (Nett)

9-10 October 2010

Gents Senior Winner

Vincent Kavanagh

41

Gents Intermediate Winner

Dan Coady

40

Gents Junior Winner

Conor Casey

43

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

48

Ladies Class 2 Winner

Fionna Langan

50

 

Click here to view full result 

Turkey 18 V-Par (Nett)

23-24 October 2010

Gents Senior Winner

P.J. McCluskey

+8

Gents Intermediate Winner

Paddy Blake

+7

Gents Junior Winner

Paul Dillon

+8

Ladies Class 1 Winner

Kathleen Croke

+4

Ladies Class 2 Winner

Tracey Smith

+5

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Stableford (Nett)

30-31 October 2010

Gents Senior Winner

Tom Bolger

48 Pts

Gents Intermediate Winner

Noel Leonard

47 Pts

Gents Junior Winner

Terry O'Shaughnessy

49 Pts [B9]

Ladies Class 1 Winner

Noreen Harrington

42 Pts

Ladies Class 2 Winner

Sandra Keogh

39 Pts

 

Click here to view full result 

Turkey 18 V-Par (Nett)

13-14 November 2010

Gents Senior Winner

Steven Keegan

+8

Gents Intermediate Winner

Jimmy Thompson

+10

Gents Junior Winner

Alyn Poleon

+10

Ladies Class 1 Winner

Marie O'Toole

+4

Ladies Class 2 Winner

Kathleen Grainger

+4

 

Click here to view full result 

Turkey 17 Stableford (Nett)

20-21 November 2010

Gents Senior Winner

Philip Sweeney

46 Pts

Gents Intermediate Winner

John Forde

44 Pts [B3]

Gents Junior Winner

Michael Kirwan

48 Pts

Ladies Class 1 Winner

Adrienne Kelly

37 Pts

Ladies Class 2 Winner

Eileen Loakman

40 Pts

 

Click here to view full result 

     
 
Website design by © 2012 - 2021    -    All content © Lucan Pitch and Putt Club unless otherwise stated.
Best viewed in 1024x768 (or larger) in Google Chrome