Navigation
 

 
Home
 
 
About Us
 
 
Coaching
 
 
Committee
 
 
Comp History
 
 
Contact Us
 
 
Course Guide
 
 
Downloads
 
 
Fixtures
 
 
Honours
 
 
Links
 
 
Location
 
 
Matchplay Draws
 
 
Membership Info
 
 
News
 
 
Open Competition
 
 
Player of the Year
 
 
Player Profiles
 
 
Results
 
 
 
 - 2000
 
 
 
 - 2001
 
 
 
 - 2002
 
 
 
 - 2003
 
 
 
 - 2004
 
 
 
 - 2005
 
 
 
 - 2006
 
 
 
 - 2007
 
 
 
 - 2008
 
 
 
 - 2009
 
 
 
 - 2010
 
 
 
 - 2011
 
 
 
 - 2012
 
 
 
 - 2013
 
 
 
 - 2014
 
 
 
 - 2015
 
 
 
 - 2016
 
 
 
 - 2017
 
 
 
 - 2018
 
 
 
 - 2019
 
 
Scratch Cup
 
 
Shop
 
 
Social
 
 
Sponsors
 
 
Winter Leagues
 

Results 2014

Winter Leagues

Sponsored by: Pat Toolan Bookmaker

5 January - 23 February 2014

Winner

Keith Maher

Winner

Billy Blake

Winner

Alyn Poleon

Winner

Tracey Smith

Runner Up

Philo Condron

Runner Up

Jay Condron

Runner Up

Dan Courtney

Runner Up

Peter Fitzgerald

 

Click here to view full result 

Captain's Drive In (36 Stableford Nett)

Sponsored by: A&A Engineering

15-17 March 2014

Gents Overall Winner

David Lee

93 Pts

Ladies Overall Winner

Brenda Purcell

86 Pts

Gents Class 1 Winner

Dave Hayden II

91 Pts

Gents Class 2 Winner

Kevin Ward

89 Pts

Gents Class 3 Winner

John Cassidy

89 Pts [B9's]

Ladies Class 1 Winner

Siobhan McDonnell

80 Pts

Ladies Class 2 Winner

Bernie Blake

81 Pts

Ladies Class 3 Winner

Fionna Langan

78 Pts

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

22-23 March 2014

Gents Class 1 Winner

Darren Kane

+10

Gents Class 2 Winner

Damian Creevey

+7

Gents Class 3 Winner

David Lee

+9 [B3]

Ladies Class 1 Winner

Siobhan McDonnell

+8

Ladies Class 2 Winner

Trish Anderson

+6

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Gross)

29-30 March 2014

Gents Class 1 Winner

Johnny Price

45

Gents Class 2 Winner

Gerry Ward

49

Gents Class 3 Winner

Ted Flynn

47

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

53

Ladies Class 2 Winner

Dora Keane

62

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

4-6 April 2014

Gents Class 1 Winner

Paddy Croke

46

Gents Class 2 Winner

Sean McGrath

45 [B9]

Gents Class 3 Winner

Alan Doyle

43

Ladies Class 1 Winner

Siobhan McDonnell

45

Ladies Class 2 Winner

Kathleen Grainger

52

 

Click here to view full result 

Club Strokeplay (Gross)

12 April 2014

Gents Class 1 Winner

Darren Kane

147

Gents Class 1 Runner Up

Gavin Carty

150 [F18]

Gents Class 2 Winner

Billy Blake

158

Gents Class 2 Runner Up

Tom McMorrow

160

Gents Class 3 Winner

David Lee

166

Gents Class 3 Runner Up

Eamon Kenny

171

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

170

Ladies Class 1 Runner Up

Siobhan McDonnell

176

Ladies Class 2 Winner

Trish Tully

137 [B18]

Ladies Class 2 Runner Up

Dora Keane

137 [B18]

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

11-13 April 2014

Gents Class 1 Winner

Philip Sweeney

+9

Gents Class 2 Winner

Paul Dillon

+10

Gents Class 3 Winner

David Lee

+9

Ladies Overall Winner

Siobhan McDonnell

+6

 

Click here to view full result 

Easter Classic (36 Stableford Nett)

Sponsored by: Leixlip Butchers

18-21 April 2014

Gents Class 1 Winner

Anthony Malone

89 Pts [B9's]

Gents Class 1 Runner Up

Darren Kane

89 Pts [B9's]

Gents Class 2 Winner

Richard Adderley

93 Pts [B9's]

Gents Class 2 Runner Up

Noel Leonard

93 Pts [B9's]

Gents Class 3 Winner

Jack King

97pts

Gents Class 3 Runner Up

David Lee

93 Pts

Ladies Class 1 Winner

Siobhan McDonnell

97 Pts

Ladies Class 1 Runner Up

Philo Condron

84 Pts

Ladies Class 2 Winner

Fionna Langan

82 Pts

Ladies Class 2 Runner Up

Trish Anderson

81 Pts

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Gross)

25-27 April 2014

Gents Class 1 Winner

Anthony Malone

43

Gents Class 2 Winner

Noel Ryan

50 [B9]

Gents Class 3 Winner

Stephen Needham

51

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

51

Ladies Class 2 Winner

Dora Keane

66

 

Click here to view full result 

Remembrance Competition (36 Stableford Nett)

3 May 2014

Gents Overall Winner

Frank Loakman

96 Pts

Gents Overall Runner Up

Joe Murphy

94 Pts

Gents Class 1 Winner

Philip Sweeney

87 Pts

Gents Class 2 Winner

Damian Creevey

90 Pts [B18]

Gents Class 3 Winner

Jay Condron

91 Pts

Ladies Overall Winner

Tracey Smith

83 Pts

Ladies Overall Runner Up

Adrienne Kelly

80 Pts

Ladies Class 1 Winner

Siobhan McDonnell

77 Pts

Ladies Class 2 Winner

Angela Shanahan

77 Pts

Ladies Class 3 Winner

Bridie Griffin

75 Pts

Best 18 Gross Winner

Darren Kane

46 Pts

Best 18 Nett Winner

Peter Keogh

48 Pts [B9]

 

Click here to view full result 

36 Stableford (Nett)

2-5 May 2014

Gents Class 1 Winner

Keith Maher

90 Pts [B9's]

Gents Class 2 Winner

Paul Dillon

93 Pts

Gents Class 3 Winner

Jack King

96 Pts

Ladies Class 1 Winner

Siobhan McDonnell

87 Pts

Ladies Class 2 Winner

Trish Anderson

82 Pts

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

9-11 May 2014

Gents Class 1 Winner

Dave Hayden

45

Gents Class 2 Winner

Sean McGrath

42

Gents Class 3 Winner

Ted Flynn

41

Ladies Overall Winner

Dora Keane

47

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

16-18 May 2014

Gents Class 1 Winner

Darren Kane

+9 [B9]

Gents Class 2 Winner

John Forde

+9

Gents Class 3 Winner

Terry O'Shaughnessy

+11 [B6]

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

+6

Ladies Class 2 Winner

Agnes Dignam

+4

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Gross)

23-25 May 2014

Gents Class 1 Winner

Philip Sweeney

42

Gents Class 2 Winner

Paul Dillon

45

Gents Class 3 Winner

David Lee

52

 

Click here to view full result 

Summer League

2 April - 25 May 2014

Winner

Jay Condron

Winner

Paul Dillon

Winner

Keith Maher

Winner

Rita Dillon

Runner Up

Chris Gallagher

Runner Up

Jack King

Runner Up

Keith Redmond

Runner Up

Siobhan McDonnell

 

Click here to view full result 

36 Stableford (Nett)

30 May - 2 June 2014

Gents Class 1 Winner

Terry McMorrow

92 Pts

Gents Class 1 Runner Up

Philip Sweeney

87 Pts

Gents Class 2 Winner

Paul Dillon

93 Pts

Gents Class 2 Runner Up

Noel Leonard

90 Pts [B9's]

Gents Class 3 Winner

Jay Condron

99 Pts

Gents Class 3 Runner Up

Jack King

95 Pts

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

88 Pts

Ladies Class 1 Runner Up

Angela Shanahan

82 Pts

Ladies Class 2 Winner

Agnes Dignam

82 Pts [B9's]

Ladies Class 2 Runner Up

Kathleen Grainger

82 Pts

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

6-8 June 2014

Gents Class 1 Winner

Philip Sweeney

43

Gents Class 2 Winner

Damian Creevey

41

Gents Class 3 Winner

Ted Flynn

40

Ladies Class 1 Winner

Tracey Smith

42

Ladies Class 2 Winner

Fionna Langan

47

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

13-15 June 2014

Gents Class 1 Winner

Anthony Malone

+8 [B3]

Gents Class 2 Winner

Damian Creevey

+9 [B9]

Gents Class 3 Winner

Jay Condron

+11

Ladies Class 1 Winner

Siobhan McDonnell

+5

Ladies Class 2 Winner

Dora Keane

+3

 

Click here to view full result 

Gents Club Scratch Matchplay

14-15 June 2014

Winner

Anthony Malone

3 & 2

Runner Up

Dave Hayden

Beaten Semi-Finalist

Jack King

Beaten Semi-Finalist

Steven Keegan

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Gross)

20-22 June 2014

Gents Class 1 Winner

Dave Hayden

45 [B3]

Gents Class 2 Winner

Paul Dillon

43

Gents Class 3 Winner

Jay Condron

49

 

Click here to view full result 

18 Stableford (Nett)

28-29 June 2014

Gents Class 1 Winner

Christy Kane

44 Pts

Gents Class 2 Winner

Tony Gallagher

47 Pts [B9]

Gents Class 3 Winner

Christopher Byrne

48 Pts

Ladies Class 1 Winner

Mairead O'Brien

39 Pts

Ladies Class 2 Winner

Eileen Loakman

40 Pts

 

Click here to view full result 

18 Stableford (Nett)

27-29 June 2014

Gents Class 1 Winner

Jimmy Thompson

48 Pts [B6]

Gents Class 2 Winner

Noel Leonard

49 Pts [B9]

Gents Class 3 Winner

Peter Keogh

48 Pts [9]

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

45 Pts

Ladies Class 2 Winner

Agnes Dignam

39 Pts [B9]

 

Click here to view full result 

Patrick Dignam Memorial Fourball

Sponsored by: Matchplay

27-29 June 2014

Winner

Stephen Needham

7 & 6

Winner

Alan Doyle

7 & 6

Runner Up

Alyn Poleon

Runner Up

Dan Courtney

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

4-6 July 2014

Gents Class 1 Winner

Keith Maher

43

Gents Class 2 Winner

Christopher Byrne

40

Gents Class 3 Winner

David Lee

37

Ladies Overall Winner

Agnes Dignam

47 [B9]

 

Click here to view full result 

Captain's Day (36 Stableford Nett)

12 July 2014

Gents Overall Winner

Christopher Byrne

93 Pts [B18]

Ladies Overall Winner

Barbara Coogan

84 Pts

Gents Overall Runner Up

Kevin Ward

93 Pts

Ladies Overall Runner Up

Siobhan McDonnell

81 Pts

Gents Class 1 Winner

Dave Hayden

88 Pts

Gents Class 2 Winner

Billy Blake

88 Pts [B18]

Gents Class 3 Winner

Ted Flynn

90 Pts [B6 of B18]

Ladies Class 1 Winner

Evelyn O'Gorman

80 Pts

Ladies Class 2 Winner

Kathleen Grainger

80pts

Ladies Class 3 Winner

Fionna Langan

77 Pts

36 Gross Winner

Anthony Malone

87 Pts [B18]

Best 18 Nett Winner

Dan Courtney

49 Pts

Past Gents Captain Winner

Tony McDonnell

88 Pts

Past Lady Captain Winner

Kathleen Croke

79 Pts

 

Click here to view full result 

Gents Club Handicap Matchplay

18-20 July 2014

Winner

Stephen Needham

Runner Up

Alan Doyle

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

18-20 July 2014

Gents Class 1 Winner

Keith Maher

+12

Gents Class 2 Winner

Christopher Byrne

+12 [B9]

Gents Class 3 Winner

Jack King

+11

Ladies Overall Winner

Nicola Doyle

+4 [B9]

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Gross)

25-27 July 2014

Gents Class 1 Winner

Christy Kane

41

Gents Class 2 Winner

Paul Dillon

49

Gents Class 3 Winner

John Carey

50

Ladies Class 1 Winner

Mairead O'Brien

53

Ladies Class 2 Winner

Nicola Doyle

64

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

4 August 2014

Gents Class 2 Winner

Michael Monahan

42

Gents Class 3 Winner

Eamon Kenny

37

 

Click here to view full result 

18 Stableford (Nett)

8-10 August 2014

Gents Class 1 Winner

Terry McMorrow

49 Pts

Gents Class 2 Winner

Sean McGrath

46 Pts

Gents Class 3 Winner

Jack King

49 Pts

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Gross)

15-17 August 2014

Gents Class 1 Winner

Anthony Malone

43

Gents Class 2 Winner

Damian Creevey

46

Gents Class 3 Winner

Jay Condron

49

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

22-24 August 2014

Gents Class 1 Winner

Dave Hayden

43

Gents Class 2 Winner

Sean McGrath

41

Gents Class 3 Winner

Eamon Kenny

40

 

Click here to view full result 

Ladies Club Scratch Matchplay

18-24 August 2014

Winner

Philo Condron

4 & 3

Runner Up

Siobhan McDonnell

Beaten Semi-Finalist

Tracey Smith

Beaten Semi-Finalist

Kathleen Croke

 

Click here to view full result 

President's Day (36 Stableford Nett)

30 August 2014

Gents Overall Winner

Peter Keogh

94 Pts

Ladies Overall Winner

Philo Condron

82 Pts [B18]

Gents Overall Runner Up

Jimmy Thompson

93 Pts

Ladies Overall Runner Up

Angela Shanahan

82 Pts

Gents Class 1 Winner

Philip Sweeney

88 Pts

Gents Class 2 Winner

Tom McMorrow

90 Pts

Gents Class 3 Winner

Eamon Kenny

90 Pts [B18]

Ladies Class 1 Winner

Adrienne Kelly

80 Pts

Ladies Class 2 Winner

Kathleen Grainger

81 Pts

Ladies Class 3 Winner

Nicola Doyle

70 Pts

Gents Best 18 Nett

Pat Flannery

47 Pts [B9]

Ladies Best 18 Nett

Tracey Smith

45 Pts

Best 36 Gross

Anthony Malone

86 Pts [B18]

 

Click here to view full result 

18 Stableford (Nett)

31 August 2014

Gents Class 1 Winner

Terry McMorrow

46 Pts

Gents Class 2 Winner

Damian Creevey

43 Pts

Gents Class 3 Winner

Terry O'Shaughnessy

46 Pts

 

Click here to view full result 

Ladies Competition 36 Stableford (Nett)

4-31 August 2014

Ladies Class 1 Winner

Tracey Smith

91 Pts

Ladies Class 1 Runner Up

Siobhan McDonnell

89 Pts

Ladies Class 1 3rd Place

Kathleen Croke

79 Pts

Ladies Class 2 Winner

Dora Keane

81 Pts

Ladies Class 2 Runner Up

Agnes Dignam

80 Pts

Ladies Class 2 3rd Place

Trish Tully

79 Pts

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

5-7 September 2014

Gents Vlass 1 Winner

Dave Hayden

+11 [B6]

Gents Class 2 Winner

Kevin Ward

+10

Gents Class 3 Winner

Eamon Kenny

+9

 

Click here to view full result 

Billy Wynne & Maureen Murtagh Club Mixed

Sponsored by: Maureen Murtagh & Billy Wynne

1-7 September 2014

Winner

Noel Leonard

1up

Winner

Catherine Leonard

Runner Up

Sean McGrath

Runner Up

Trish Tully

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

12-14 September 2014

Gents Class 1 Winner

Steven Keegan

46

Gents Class 2 Winner

John Forde

43

Gents Class 3 Winner

David Lee

39

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Gross)

19-21 September 2014

Gents Class 1 Winner

Anthony Malone

42

Gents Class 2 Winner

Damian Creevey

47

Gents Class 3 Winner

M.J. Maher

50

 

Click here to view full result 

Ladies Competition 36 Strokeplay (Nett)

5-21 September 2014

Ladies Class 1 Winner

Siobhan McDonnell

92

Ladies Class 1 Runner Up

Evelyn O'Gorman

95

Ladies Class 1 3rd Place

Tracey Smith

97

Ladies Class 2 Winner

Trish Anderson

88

Ladies Class 2 Runner Up

Kathleen Grainger

97 [B9's]

Ladies Class 2 3rd Place

Dolores Pegley

97

 

Click here to view full result 

Adult / Juvenile Matchplay

Sponsored by: Paddy's Barber Shop

19-21 September 2014

Winner (Adult)

Jack King

4 & 3

Winner (Juvenile)

Cian Montgomery

Runner Up (Adult)

Terry McMorrow

Runner Up (Juvenile)

Eimer Keane

 

Click here to view full result 

Memorial Competition (36 Stableford Nett)

Sponsored by: Directsecure.ie

26-28 September 2014

Gents Class 1 Winner

Jimmy Thompson

92 Pts [B9's]

Gents Class 2 Winner

Damian Creevey

95 Pts

Gents Class 3 Winner

David Lee

96 Pts

Ladies Class 1 Winner

Angela Shanahan

87 Pts

Ladies Class 2 Winner

Trish Anderson

83 Pts

Gents Class 1 Runner Up

Sean Gallagher

92 Pts [B6's]

Gents Class 2 Runner Up

Sean McGrath

92 Pts [B3's]

Gents Class 3 Runner Up

Frank Loakman

94 Pts [B9's]

Ladies Class 1 Runner Up

Tracey Smith

79 Pts

Ladies Class 2 Runner Up

Dora Keane

79 Pts

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Strokeplay (Gross)

4-5 October 2014

Gents Class 1 Winner

Anthony Malone

44 [B9]

Gents Class 2 Winner

Noel Ryan

47

Gents Class 3 Winner

David Lee

49

Ladies Class 1 Winner

Mairead O'Brien

51

Ladies Class 2 Winner

Kathleen Grainger

57

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Strokeplay (Nett)

11-12 October 2014

Gents Class 1 Winner

Sean Gallagher

42

Gents Class 2 Winner

Christopher Byrne

40 [B3]

Gents Class 3 Winner

Pat Grainger

40

Ladies Overall Winner

Dolores Pegley

49 [B9]

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Stableford (Nett)

25-26 October 2014

Gents Class 1 Winner

Jimmy Thompson

45 Pts

Gents Class 2 Winner

John Forde

48 Pts

Gents Class 3 Winner

Jimmy Pegley

48 Pts [B9]

Ladies Class 1 Winner

Evelyn O'Gorman

43 Pts

Ladies Class 2 Winner

Dora Keane

40 Pts [B2]

 

Click here to view full result 

Turkey 18 V-Par (Nett)

1-2 November 2014

Gents Class 1 Winner

Keith Maher

+10

Gents Class 2 Winner

Gerry Ward

+10

Gents Class 3 Winner

Frank Loakman

+10

Ladies Overall Winner

Kathleen Grainger

+6

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Stableford (Nett)

8-9 November 2014

Gents Overall Winner

M.J. Maher

47 Pts [B9]

Gents Overall Runner Up

Fred McMahon

47 Pts

Ladies Overall Winner

Sandra Keogh

43 Pts [B9]

 

Click here to view full result 

Turkey 18 V-Par (Nett)

22-23 November 2014

Gents Class 1 Winner

Dave Hayden

+12

Gents Class 2 Winner

Michael Monahan

+9

Gents Class 3 Winner

Terry O'Shaughnessy

+12

Ladies Overall Winner

Philo Condron

+5

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Stableford (Nett)

29-30 November 2014

Gents Class 1 Winner

Johnny Price

45 Pts

Gents Class 2 Winner

Richard Adderley

46 Pts

Gents Class 3 Winner

Brendan Keane

48 Pts

Ladies Overall Winner

Kathleen Croke

43 Pts

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Strokeplay (Nett)

6-7 December 2014

Gents Class 1 Winner

Paddy Croke

43

Gents Class 2 Winner

Andy Fitzgerald

44

Gents Class 3 Winner

Peter Anderson

42

Ladies Overall winner

Marie O'Toole

50

 

Click here to view full result 

18 Bottles V-Par (Nett)

14 December 2014

Gents Class 1 Winner

Keith Maher

+10

Gents Class 2 Winner

Noel Leonard

+8

Gents Class 3 Winner

Jimmy Pegley

+10

Ladies Overall Winner

Angela Shanahan

+5

 

Click here to view full result 

Turkey Bonanza 36 Stableford (Nett)

20-21 December 2014

Gents Class 1 Winner

Philip Sweeney

92 Pts

Gents Class 2 Winner

Michael Monahan

93 Pts

Gents Class 3 Winner

Eamon Kenny

95 Pts

Ladies Overall Winner

Philo Condron

83 Pts [B9's]

 

Click here to view full result 

Turkey Non-Winners 18 Stableford (Nett)

20-21 December 2014

Gents Class 1 Winner

Damian Creevey

44 Pts

Gents Class 2 Winner

Ted Flynn

46 Pts [B9]

Gents Class 3 Winner

Eddie McCrory

47 Pts

Ladies Overall Winner

Trish Anderson

45 Pts

 

Click here to view full result 

 


 
 
Website design by 2012 - 2020    -    All content Lucan Pitch and Putt Club unless otherwise stated.
Best viewed in 1024x768 (or larger) in Google Chrome