Navigation
 

 
Home
 
 
About Us
 
 
Coaching
 
 
Committee
 
 
Comp History
 
 
Contact Us
 
 
Course Guide
 
 
Downloads
 
 
Fixtures
 
 
Honours
 
 
Links
 
 
Location
 
 
Matchplay Draws
 
 
Membership Info
 
 
News
 
 
Open Competition
 
 
Player of the Year
 
 
Player Profiles
 
 
Results
 
 
 
 - 2000
 
 
 
 - 2001
 
 
 
 - 2002
 
 
 
 - 2003
 
 
 
 - 2004
 
 
 
 - 2005
 
 
 
 - 2006
 
 
 
 - 2007
 
 
 
 - 2008
 
 
 
 - 2009
 
 
 
 - 2010
 
 
 
 - 2011
 
 
 
 - 2012
 
 
 
 - 2013
 
 
 
 - 2014
 
 
 
 - 2015
 
 
 
 - 2016
 
 
 
 - 2017
 
 
 
 - 2018
 
 
 
 - 2019
 
 
Scratch Cup
 
 
Shop
 
 
Social
 
 
Sponsors
 
 
Winter Leagues
 

Results 2011

Winter Leagues

Sponsored by: Pat Toolan Bookmaker

9 January - 27 February 2011

Winner

Steven Keegan

Winner

Stephen Needham

Winner

Terry McMorrow

Winner

Tess Donovan

Runner Up

Keith Maher

Runner Up

Billy Blake

Runner Up

Alyn Poleon

Runner Up

Mary Donnelly

 

Click here to view full result 

Paddy Maguire Memorial - Captain's Drive In (36 Stableford Nett)

17-19 March 2011

Gents Overall Winner

Terry O'Shaughnessy

91 Pts [B9]

Ladies Overall Winner

Tracey Smith

85 Pts

Gents Senior Winner

Paddy Croke

90 Pts

Gents Intermediate Winner

Ted Flynn

91 Pts

Gents Junior Winner

Dan Courtney

89 Pts [B9]

Ladies Senior Winner

Philo Condron

82 Pts

Ladies Intermediate Winner

Adrienne Kelly

74 Pts

Ladies Junior Winner

Rita Dillon

75 Pts

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

26-27 March 2011

Gents Senior Winner

Darren Kane

44 [B9]

Gents Intermediate Winner

Noel Leonard

43

Gents Junior Winner

Jimmy Buggy

43 [B9]

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

50

Ladies Class 2 Winner

Fionna Langan

47

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

1-3 April 2011

Gents Senior Winner

Philip Sweeney

+9

Gents Intermediate Winner

Ian Campbell

+8 [B9]

Gents Junior Winner

Brendan Clarke

+8 [B9]

Ladies Class 1 Winner

Mairead O'Brien

+4

Ladies Class 2 Winner

Bernie Blake

+4

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Gross)

8-10 April 2011

Gents Senior Winner

Terry McMorrow

44 [B6]

Gents Intermediate Winner

Noel Ryan

49

Gents Junior Winner

Alyn Poleon

50 [B9]

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

52

Ladies Class 2 Winner

Bernie Blake

60

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

15-17 April 2011

Gents Senior Winner

Terry McMorrow

43

Gents Intermediate Winner

Ted Flynn

41

Gents Junior Winner

Christopher Byrne

40

Ladies Class 1 Winner

Kathleen Croke

49

Ladies Class 2 Winner

Tracey Smith

43

 

Click here to view full result 

Easter Classic (36 Stableford Nett)

Sponsored by: Leixlip Butchers

22-25 April 2011

Gents Senior Winner

Vincent Kavanagh

88 Pts

Gents Senior Runner Up

Dave Hayden

87 Pts

Gents Intermediate Winner

Tom McMorrow

88 Pts

Gents Intermediate Runner Up

John Forde

87 Pts

Gents Junior Winner

Alyn Poleon

97 Pts

Gents Junior Runner Up

Terry O'Shaughnessy

93 Pts

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

80 Pts

Ladies Class 1 Runner Up

Rosaleen Thompson

77 Pts

Ladies Class 2 Winner

Tracey Smith

84 Pts

Ladies Class 2 Runner Up

Nicola Doyle

83 Pts

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

1 May 2011

Gents Overall Winner

Paddy Blake

+8

Ladies Overall Winner

Philo Condron

+2

 

Click here to view full result 

Gents 18 Strokeplay (Gross); Ladies 18 Strokeplay (Nett)

7-8 May 2011

Gents Senior Winner

Terry McMorrow

44

Gents Intermediate Winner

Noel Ryan

51

Gents Junior Winner

Gerry O'Connor

52

Ladies Overall Winner

Tracey Smith

46

 

Click here to view full result 

Frank Brophy Memorial (36 Stableford Nett)

14 May 2011

Gents Overall Winner

Alyn Poleon

93 Pts

Ladies Overall Winner

Noreen Harrington

77 Pts

Gents Overall Runner Up

Brendan Clarke

89 Pts

Ladies Overall Runner Up

Tracey Smith

74 Pts [B18]

Gents Senior Winner

Philip Sweeney

83 Pts [B18]

Gents Intermediate Winner

Billy Blake

88 Pts

Gents Junior Winner

Dan Courtney

86 Pts

Ladies Senior Winner

Philo Condron

74 Pts

Ladies Intermediate Winner

Siobhán McDonnell

70 Pts

Ladies Junior Winner

Fionna Langan

74 Pts

Best 18 Nett

Peter Anderson

46 Pts

Best 18 Gross

Chris Gallagher

44 Pts

 

Click here to view full result 

Club Strokeplay (Gross)

21 May 2011

Gents Senior Winner

Gavin Carty

152

Gents Senior Runner Up

Dave Hayden

154

Gents Intermediate Winner

Tom McMorrow

165

Gents Intermediate Runner Up

Billy Blake

169

Gents Junior Winner

Richard Adderley

164

Gents Junior Runner Up

Terry O'Shaughnessy

177

Ladies Senior Winner

Philo Condron

174

Ladies Senior Runner Up

Bernie Hayden

180

Ladies Intermediate Winner

Evelyn O'Gorman

185

Ladies Intermediate Runner Up

Rosaleen Thompson

190

Ladies Junior Winner

Bernie Blake

216

Ladies Junior Runner Up

Yvonne Middleton

227

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Gross)

22 May 2011

Gents Senior Winner

Steven Keegan

53 [B6]

Gents Intermediate Winner

Jimmy Pegley

55

Gents Junior Winner

Gerry O'Connor

54

Ladies Overall Winner

Eileen Loakman

65

 

Click here to view full result 

36 Stableford (Nett)

27-29 May 2011

Gents Senior Winner

Anthony Malone

85 Pts

Gents Intermediate Winner

Noel Leonard

82 Pts

Gents Junior Winner

Christopher Byrne

89 Pts

Ladies Overall Winner

Eileen Loakman

70 Pts

 

Click here to view full result 

36 Strokeplay (Nett)

3-6 June 2011

Gents Senior Winner

Darren Kane

93

Gents Intermediate Winner

John Kenny

94 [B9]

Gents Junior Winner

Christopher Byrne

87 [B9]

Ladies Class 1 Winner

Rosaleen Thompson

106

Ladies Class 2 Winner

Fionna Langan

98

 

Click here to view full result 

Gents Club Scratch Matchplay

8 June 2011

Winner

Keith Maher

Runner Up

Dave Hayden

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

10-12 June 2011

Gents Senior Winner

Chris Gallagher

+8

Gents Intermediate Winner

Billy Blake

+8

Gents Junior Winner

Jonathan Dillon

+8

Ladies Class 1 Winner

Mairead O'Brien

+2

Ladies Class 2 Winner

Tracey Smith

+5

 

Click here to view full result 

Patrick Dignam Memorial Fourball

12-19 June 2011

Winner

Philip Sweeney

Winner

Alyn Poleon

Runner Up

Sean Dillon

Runner Up

Terry O'Shaughnessy

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Gross)

17-19 June 2011

Gents Senior Winner

Philip Sweeney

44

Gents Intermediate Winner

Alyn Poleon

51

Gents Junior Winner

Connor McCarty

53 [B9]

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

48

Ladies Class 2 Winner

Ann McCann

48

 

Click here to view full result 

18 Stableford (Nett)

25-26 June 2011

Gents Senior Winner

Darren Kane

44 Pts

Gents Intermediate Winner

Kevin Ward

46 Pts

Gents Junior Winner

Michael Donnelly

45 Pts

Ladies Class 1 Winner

Evelyn O'Gorman

41 Pts

Ladies Class 2 Winner

Sandra Keogh

44 Pts

 

Click here to view full result 

Captain's Day (36 Stableford Nett)

2 July 2011

Gents Overall Winner

Fred McMahon

91 Pts

Ladies Overall Winner

Philo Condron

76 Pts

Gents Overall Runner Up

Alyn Poleon

90 Pts

Ladies Overall Runner Up

Barbara Furlong

74 Pts

Gents Senior Winner

Christy Kane

86 Pts

Gents Intermediate Winner

Paddy Blake

87 Pts

Gents Junior Winner

Cathal Casey

89 Pts

Ladies Senior Winner

Mairead O'Brien

72 Pts

Ladies Intermediate Winner

Catherine Leonard

73 Pts

Ladies Junior Winner

Fionna Langan

72 Pts

36 Gross Winner

Chris Gallagher

84 Pts

18 Nett Winner

Michael Donnelly

48 Pts

Past Gents Captain Winner

Paddy Croke

83 Pts

Past Lady Captain Winner

Rita Murphy

72 Pts

 

Click here to view full result 

18 Stableford (Nett)

3 July 2011

Gents Overall Winner

Tom O'Hare

43 Pts

 

Click here to view full result 

Adult / Juvenile Matchplay

Sponsored by: Paddy's Barbers

24 June - 3 July 2011

Winner (Adult)

Christopher Byrne

Winner (Juvenile)

Kevin Redmond

Runner Up (Adult)

Adam Deegan

Runner Up (Juvenile)

Ben Kelly

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

8-10 July 2011

Gents Senior Winner

Paddy Croke

42

Gents Intermediate Winner

Alyn Poleon

41

Gents Junior Winner

Tom Ryan

42

Ladies Class 1 Winner

Kathleen Croke

49

Ladies Class 2 Winner

Sandra Keogh

44

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

15-17 July 2011

Gents Senior Winner

Jimmy Thompson

+6 [B2]

Gents Intermediate Winner

John Forde

+8

Gents Junior Winner

Dan Courtney

+7 [B9]

Ladies Class 1 Winner

Mairead O'Brien

+1 [B9]

Ladies Class 2 Winner

Noirin Wiseman

+1

 

Click here to view full result 

36 Stableford (Nett)

29 July - 1 August 2011

Gents Senior Winner

Vincent Kavanagh

92 Pts

Gents Intermediate Winner

Alyn Poleon

97 Pts

Gents Junior Winner

Terry O'Shaughnessy

91 Pts [B9]

Ladies Class 1 Winner

Mairead O'Brien

80 Pts

Ladies Class 2 Winner

Tracey Smith

83 Pts

 

Click here to view full result 

Gents 18 Strokeplay (Gross); Ladies 18 V-Par (Nett)

5-7 August 2011

Gents Senior Winner

Dave Hayden

44

Gents Intermediate Winner

Adam Deegan

48 [B6]

Gents Junior Winner

Barry Aird

50

Ladies Class 1 Winner

Mairead O'Brien

+4

Ladies Class 2 Winner

Tracey Smith

+2 [B6]

 

Click here to view full result 

Club Handicap Matchplay

7-14 August 2011

Gents Winner

Danny Kilduff

Gents Runner Up

Philip Sweeney

Ladies Winner

Evelyn O'Gorman

Ladies Runner Up

Rita Dillon

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

12-14 August 2011

Gents Senior Winner

Jimmy Thompson

47

Gents Intermediate Winner

Sean Dillon

46

Gents Junior Winner

Dan Courtney

41

Ladies Class 1 Winner

Trish Tully

53 [B9]

Ladies Class 2 Winner

Bridie Griffin

46

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

19-21 August 2011

Gents Senior Winner

Terry McMorrow

+9

Gents Intermediate Winner

Tom McMorrow

+8 [B9]

Gents Junior Winner

Jonathan Dillon

+10

Ladies Overall Winner

Tracey Smith

+5

 

Click here to view full result 

President's Day (36 Stableford Nett)

27 August 2011

Gents Overall Winner

Danny Kilduff

89 Pts

Gents Overall Runner Up

Jonathan Dillon

87 Pts [B9]

Ladies Overall Winner

Sandra Keogh

81 Pts

Ladies Overall Runner Up

Chrissie Creevey

79 Pts

Gents Senior Winner

Chris Gallagher

82 Pts

Gents Intermediate Winner

Alyn Poleon

87 Pts

Gents Junior Winner

Barry Aird

86 Pts [B18]

Ladies Senior Winner

Philo Condron

72 Pts

Ladies Intermediate Winner

Rosaleen Thompson

77 Pts

Ladies Junior Winner

Tracey Smith

76 Pts

Gents Best 36 Gross

Anthony Malone

81 Pts

Ladies Best 36 Gross

Brenda Purcell

62 Pts

Gents Best 18

Adam Deegan

46 Pts

Ladies Best 18

Bridie Griffin

39 Pts [B9]

 

Click here to view full result 

18 Stableford (Nett)

28 August 2011

Gents Overall Winner

Vincent Kavanagh

46 Pts

 

Click here to view full result 

Gents 18 Strokeplay (Gross); Ladies 18 Strokeplay (Nett)

2-4 September 2011

Gents Senior Winner

Terry McMorrow

44

Gents Intermediate Winner

Billy Blake

48

Gents Junior Winner

Peter Keogh

55

Ladies Class 1 Winner

Kathleen Croke

47

Ladies Class 2 Winner

Sandra Keogh

47

 

Click here to view full result 

18 Stableford (Nett)

16-18 September 2011

Gents Overall Winner

Gerry Ward

47 Pts

Ladies Overall Winner

Philo Condron

42 Pts [B9]

 

Click here to view full result 

Gents 18 Strokeplay (Gross); Ladies 18 Strokeplay (Nett)

23-25 September 2011

Gents Senior Winner

Terry McMorrow

44

Gents Intermediate Winner

Alyn Poleon

53

Gents Junior Winner

Terry O'Shaughnessy

55

Ladies Overall Winner

Sandra Keogh

47

 

Click here to view full result 

Memorial Competition (36 Stableford Nett)

Sponsored by: Direct Secure

8-9 October 2011

Gents Senior Winner

Steven Keegan

84 Pts

Gents Intermediate Winner

Ted Flynn

86 Pts

Gents Junior Winner

Barry Aird

93 Pts

Ladies Class 1 Winner

Bernie Blake

73 Pts

Ladies Class 2 Winner

Bridie Griffin

77 Pts

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Stableford (Nett)

15-16 October 2011

Gents Senior

Anthony Malone

42 Pts

Gents Intermediate Winner

Dave Butler

37 Pts [B9]

Gents Intermediate Winner

Adam Deegan

37 Pts [B9]

Gents Junior Winner

Dan Courtney

35 Pts

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

34 Pts

Ladies Class 2 Winner

Eileen Loakman

30 Pts

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Strokeplay (Nett)

22-23 October 2011

Gents Senior Winner

Christy Kane

47

Gents Intermediate Winner

Andrew McCormack

43

Gents Junior Winner

Terry O'Shaughnessy

43

Ladies Overall Winner

Tracey Smith

45

 

Click here to view full result 

Turkey 18 V-Par (Nett)

29-30 October 2011

Gents Senior Winner

Johnny Price

+9

Gents Intermediate Winner

Barry Aird

+11

Gents Junior Winner

Peter Keogh

+12

Ladies Class 1 Winner

Bernie Hayden

+4

Ladies Class 2 Winner

Fionna Langan

+7

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Stableford (Nett)

5-6 November 2011

Gents Senior Winner

Christy Kane

45 Pts

Gents Intermediate Winner

Andy Fitzgerald

47 Pts

Gents Junior Winner

Jimmy Buggy

44 Pts

Ladies Class 1 Winner

Kathleen Croke

45 Pts

Ladies Class 2 Winner

Sandra Keogh

42 Pts

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Strokeplay (Nett)

12-13 November 2011

Gents Senior Winner

Liam Price

44

Gents Intermediate Winner

Brendan Clarke

41

Gents Junior Winner

John Cassidy

40

Ladies Class 1 Winner

Kathleen Croke

47

Ladies Class 2 Winner

Chrissie Creevey

45

 

Click here to view full result 

Turkey 18 V-Par (Nett)

19-20 November 2011

Gents Senior Winner

Paddy Croke

+8

Gents Senior Winner

Fred McMahon

+8

Gents Intermediate Winner

John Forde

+9

Gents Junior Winner

Conor McCarthy

+8 [B3]

Ladies Class 1 Winner

Brenda Purcell

+3

Ladies Class 2 Winner

Sandra Keogh

+2

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Stableford (Nett)

26-27 November 2011

Gents Senior Winner

Paddy Croke

43 Pts

Gents Intermediate Winner

Kevin Ward

45 Pts

Gents Junior Winner

Brendan Keane

45 Pts

Ladies Class 1 Winner

Angela Shanahan

37 Pts

Ladies Class 2 Winner

Sandra Keogh

37 Pts

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Strokeplay (Nett)

3-4 December 2011

Gents Senior Winner

Johnny Price

43

Gents Intermediate Winner

Ted Flynn

43

Gents Junior Winner

Jay Condron

39

Ladies Class 1 Winner

Angela Shanahan

50

Ladies Class 2 Winner

Kathleen Grainger

48

 

Click here to view full result 

Turkey 18 V-Par (Nett)

10-11 December 2011

Gents Senior Winner

Fred McMahon

+4 [B9]

Gents Intermediate Winner

Paddy Blake

+7

Gents Junior Winner

John Cassidy

+10

Ladies Overall Winner

Catherine Leonard

Lvl

 

Click here to view full result 

Turkey Bonanza 34 Stableford (Nett)

Sponsored by: Leixlip Butchers

17-18 December 2011

Gents Senior Winner

Johnny Price

74 Pts

Gents Intermediate Winner

Andy Fitzgerald

82 Pts

Gents Junior Winner

Peter Fitzgerald

80 Pts

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

67 Pts

Ladies Class 2 Winner

Tracey Smith

73 Pts

 

Click here to view full result 

Turkey Non-Winners 18 Stableford (Nett)

17-18 December 2011

Gents Senior Winner

Tom Bolger

37 Pts

Gents Intermediate Winner

Eddie McCrory

31 Pts

Gents Junior Winner

Ronnie Guinan

42 Pts

Ladies Class 1 Winner

Adrienne Kelly

36 Pts

 

Click here to view full result 

 


 
 
Website design by © 2012 - 2020    -    All content © Lucan Pitch and Putt Club unless otherwise stated.
Best viewed in 1024x768 (or larger) in Google Chrome