Navigation
 

 
Home
 
 
About Us
 
 
Coaching
 
 
Committee
 
 
Comp History
 
 
Contact Us
 
 
Course Guide
 
 
Downloads
 
 
Fixtures
 
 
Honours
 
 
Links
 
 
Location
 
 
Matchplay Draws
 
 
Membership Info
 
 
News
 
 
Open Competition
 
 
Player of the Year
 
 
Player Profiles
 
 
Results
 
 
 
 - 2000
 
 
 
 - 2001
 
 
 
 - 2002
 
 
 
 - 2003
 
 
 
 - 2004
 
 
 
 - 2005
 
 
 
 - 2006
 
 
 
 - 2007
 
 
 
 - 2008
 
 
 
 - 2009
 
 
 
 - 2010
 
 
 
 - 2011
 
 
 
 - 2012
 
 
 
 - 2013
 
 
 
 - 2014
 
 
 
 - 2015
 
 
 
 - 2016
 
 
 
 - 2017
 
 
 
 - 2018
 
 
 
 - 2019
 
 
 
 - 2020
 
 
 
 - 2021
 
 
Scratch Cup
 
 
Shop
 
 
Social
 
 
Sponsors
 
 
Winter Leagues
 

Results 2004

Winter Leagues

Sponsored by: Portwest

17 January - 14 March 2004

Winner

Paddy Croke

Winner

Pierce O'Leary

Winner

Kathleen Grainger

Winner

Phyllis Holmwood

Runner Up

Keith Maher

Runner Up

Billy Blake

Runner Up

Terry McMorrow

Runner Up

Ann Thomas

 

Click here to view full result 

Paddy Maguire Memorial - Captain's Drive In (36 Stableford Nett)

17-21 March 2004

Gents Overall Winner

Richard Adderley

96 Pts [B9's]

Ladies Overall Winner

Eileen Duffy

90 Pts

Gents Senior Winner

Jimmy Thompson

87 Pts [B9's]

Gents Intermediate Winner

Noel Leonard

86 Pts [B9's]

Gents Junior Winner

John Cassidy

96 Pts

Ladies Senior Winner

Mairead O'Brien

80 Pts

Ladies Intermediate Winner

Dolores Pegley

82 Pts [B9's]

Ladies Junior Winner

Millie Masterson

84 Pts

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

27-28 March 2004

Gents Senior Winner

Darren Kane

43 [B9]

Gents Intermediate Winner

Noel Leonard

42 [B9]

Gents Junior Winner

Mark Heap

39

Ladies Class 1 Winner

Bernie Hayden

45 [B9]

Ladies Class 2 Winner

Pamela Doyle

43

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Gross)

3-4 April 2004

Gents Senior Winner

John Mahony Snr

44

Gents Intermediate Winner

Gerry Ward

53

Gents Junior Winner

Dave Hayden II

48

Ladies Class 1 Winner

Phyllis Callaghan

53 [B6]

Ladies Class 2 Winner

Eileen Duffy

60

 

Click here to view full result 

Easter Classic (36 Stableford Nett)

9-12 April 2004

Gents Senior Winner

Philip Sweeney

95 Pts

Gents Senior Runner Up

Chris Gallagher

94 Pts [B9]

Gents Intermediate Winner

Terry McMorrow

97 Pts

Gents Intermediate Runner Up

Noel Ryan

93 Pts

Gents Junior Winner

Dave Hayden II

96 Pts

Gents Junior Runner Up

Eamon Kenny

95 Pts

Ladies Senior Winner

Philo Condron

89 Pts

Ladies Senior Runner Up

Evelyn O'Gorman

79 Pts

Ladies Intermediate Winner

Agnes Dignam

87 Pts

Ladies Intermediate Runner Up

Dorothy McGrath

86 Pts [B6]

Ladies Junior Winner

Eileen Loakman

86 Pts

Ladies Senior Runner Up

Millie Masterson

84 Pts [B9]

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

16-18 April 2004

Gents Senior Winner

Chris Gallagher

46 [B9]

Gents Intermediate Winner

Noel Leonard

41 [B9]

Gents Junior Winner

Mark Heap

39

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

43

Ladies Class 2 Winner

Eileen Duffy

42

 

Click here to view full result 

Frank Brophy Memorial (36 Stableford Nett)

24 April 2004

Gents Overall Winner

Darren Kane

89 Pts

Ladies Overall Winner

Rita Murphy

80 Pts

Gents Overall Runner Up

Eamon Kenny

88 Pts

Ladies Overall Runner Up

Maureen Forbes

80 Pts

Gents Senior Winner

Philip Sweeney

85 Pts

Gents Intermediate Winner

Trevor Thompson

87 Pts

Gents Junior Winner

Pierce O'Leary

87 Pts

Ladies Senior Winner

Marie Mahony

75 Pts

Ladies Intermediate Winner

Barbara Coogan

79 Pts

Ladies Junior Winner

Kathleen Grainger

74 Pts

Best 18 Nett

Gavin Carty

45 Pts

Best 18 Gross

John Mahony Snr

45 Pts

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

25 April 2004

Gents Overall Winner

Sean Dillon

+9

Ladies Overall Winner

Rosaleen Thompson

+4 [B3]

 

Click here to view full result 

Univar Classic (36 Stableford Nett)

Sponsored by: Univar

1-3 May 2004

Gents Overall Winner

Pierce O'Leary

92 Pts

Ladies Overall Winner

Philo Condron

86 Pts

Gents Senior Winner

John Mahony Snr

86 Pts [B9]

Gents Intermediate Winner

Dave Forde

90 Pts

Gents Junior Winner

Mark Heap

91 Pts [B9]

Ladies Senior Winner

Evelyn O'Gorman

69 Pts

Ladies Intermediate Winner

Rita Murphy

83 Pts

Ladies Junior Winner

Kathleen Grainger

80 Pts

 

Click here to view full result 

Club Strokeplay (Gross)

8 May 2004

Gents Senior Winner

Anthony Malone

91

Gents Senior Runner Up

Gavin Carty

93

Gents Intermediate Winner

Dave Hayden II

105

Gents Intermediate Runner Up

Paddy Blake

106

Gents Junior Winner

Jamie Thompson

103

Gents Junior Runner Up

Mark Heap

107

Ladies Senior Winner

Philo Condron

105

Ladies Senior Runner Up

Marie Mahony

111 [B18]

Ladies Intermediate Winner

Brenda Purcell

107

Ladies Intermediate Runner Up

Ann Thomas

123

Ladies Junior Winner

Eileen Duffy

129

Ladies Junior Runner Up

Ann Cochrane

134

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

9 May 2004

Gents Overall Winner

Liam Poole

41

Ladies Overall Winner

Rita Dillon

46

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Gross)

22-23 May 2004

Gents Senior Winner

Philip Sweeney

43

Gents Intermediate Winner

Mark Heap

50 [B9]

Gents Junior Winner

Dan Coady

50

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

49

Ladies Class 2 Winner

Mary Fitzgerald

65

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

29-30 May 2004

Gents Senior Winner

Philip Sweeney

+10

Gents Intermediate Winner

Terry McMorrow

+11

Gents Junior Winner

Dan Coady

+7

Ladies Class 1 Winner

Kathleen Croke

+6

Ladies Class 2 Winner

Patricia Keegan

+6

 

Click here to view full result 

36 Stableford (Nett)

6-7 June 2004

Gents Senior Winner

Anthony Malone

88 Pts

Gents Intermediate Winner

Joe Murphy

90 Pts

Gents Junior Winner

Gerry O'Connor

92 Pts [B9's]

Ladies Class 1 Winner

Kathleen Croke

81 Pts

Ladies Class 2 Winner

Patricia Keegan

85 Pts [B9's]

 

Click here to view full result 

Patrick Dignam Memorial Fourball

13 June 2004

Winner

Noel Ryan

Winner

Steven Keegan

Runner Up

Ian Campbell

Runner Up

Eamon Kenny

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

18-20 June 2004

Gents Senior Winner

Darren Kane

44 [B9]

Gents Intermediate Winner

Ian Campbell

44 [B9]

Gents Junior Winner

Peter Fitzgerald

43 [B9]

Ladies Class 1 Winner

Maureen Forbes

48 [B9]

Ladies Class 2 Winner

Eileen Loakman

41

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Gross)

25-27 June 2004

Gents Senior Winner

John Mahony Snr

47 [B6]

Gents Intermediate Winner

Andrew McCormack

52

Gents Junior Winner

Dan Coady

54 [B9]

Ladies Class 1 Winner

Mairead O'Brien

54

Ladies Class 2 Winner

Millie Masterson

65

 

Click here to view full result 

Club Scratch Matchplay

27 June 2004

Gents Winner

Philip Sweeney

Gents Runner Up

Johnny Price

Ladies Winner

Mairead O'Brien

Ladies Runner Up

Philo Condron

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

4-5 July 2004

Gents Senior Winner

Darren Kane

+8

Gents Intermediate Winner

Andrew McCormack

+8

Gents Junior Winner

Pierce O'Leary

+7

Ladies Class 1 Winner

Catherine Leonard

+4 [B9]

Ladies Class 2 Winner

Mary Fitzgerald

+1 [B9]

 

Click here to view full result 

Club Handicap Matchplay

10-11 July 2004

Gents Winner

Dave Forde

Gents Runner Up

Terry McMorrow

Ladies Winner

Mairead O'Brien

 

Click here to view full result 

Captain's Day (36 Stableford Nett)

17 July 2004

Gents Overall Winner

Billy Blake

91 Pts

Ladies Overall Winner

Philo Condron

85 Pts

Gents Overall Runner Up

John Cassidy

90 Pts

Ladies Overall Runner Up

Patricia Keegan

84 Pts

Gents Senior Winner

Steven Keegan

89 Pts

Gents Intermediate Winner

Mark Heap

86 Pts

Gents Junior Winner

Eamon Kenny

88 Pts

Ladies Senior Grade Winner

Pat Cowan

76 Pts

Ladies Intermediate Grade Winner

Adrienne Kelly

80 Pts

Ladies Junior Grade Winner

Kathleen Grainger

83 Pts

36 Gross Winner

Anthony Malone

85 Pts

18 Nett Winner

Sean Dillon

45 Pts [B9]

Past Gents Captain Winner

John Forbes

85 Pts

Past Lady Captain Winner

Phyllis Callaghan

79 Pts [B9]

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

18 July 2004

Overall Winner

John Cassidy

40

 

Click here to view full result 

18 Stableford (Nett)

23-25 July 2004

Gents Senior Winner

Dave Hayden

40 Pts

Gents Intermediate Winner

Jimmy Pegley

42 Pts

Gents Junior Winner

Eamon Kenny

45 Pts

Ladies Class 1 Winner

Dolores Pegley

39 Pts

Ladies Class 2 Winner

Kathleen McDonnell

38 Pts [B9]

 

Click here to view full result 

Christy "Kaiser" Kane Memorial (36 Stableford Nett)

30 July - 2 August 2004

Overall Winner

Andy Fitzgerald

93 Pts

Gents Senior Winner

Steven Keegan

90 Pts

Gents Intermediate Winner

Noel Leonard

85 Pts

Gents Junior Winner

Pierce O'Leary

89 Pts

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

81 Pts

Ladies Class 2 Winner

Florence Adderley

80 Pts

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

5-7 August 2004

Gents Senior Winner

Philip Sweeney

+11

Gents Intermediate Winner

Ian Campbell

+6 [B9]

Gents Junior Winner

Dan Coady

+9

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

+5

Ladies Class 2 Winner

Kathleen McDonnell

+2

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

15 August 2004

Overall Winner

Andy Fitzgerald

46 [B9]

 

Click here to view full result 

18 Stableford (Nett)

21-22 August 2004

Gents Overall Winner

Philip Sweeney

47 Pts [B9]

Ladies Overall Winner

Maureen Forbes

43 Pts [B9]

 

Click here to view full result 

President's Day (36 Stableford Nett)

28 August 2004

Overall Winner

Philip Sweeney

92 Pts

Gents Overall Runner Up

Dan Coady

90 Pts

Ladies Overall Runner Up

Marie Mahony

86 Pts

Gents Senior Winner

Paddy Croke

86 Pts [B18]

Gents Intermediate Winner

Tony McDonnell

88 Pts

Gents Junior Winner

Pierce O'Leary

89 Pts

Ladies Senior Winner

Mairead O'Brien

81 Pts

Ladies Intermediate Winner

Patricia Keegan

85 Pts [B18]

Ladies Junior Winner

Lily Maguire

80 Pts

Gents Best 36 Gross

Anthony Malone

90 Pts

Gents Best 18 Nett

Darren Kane

48 Pts

Ladies Best 36 Gross

Pat Cowan

70 Pts

Ladies Best 18 Nett

Phyllis Callaghan

44 Pts

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Gross)

29 August 2004

Gents Overall Winner

Steven Keegan

51

Ladies Overall Winner

Mairead O'Brien

53

 

Click here to view full result 

Adult / Juvenile Matchplay

29 August 2004

Winner (Adult)

Dave Butler

Winner (Juvenile)

Andrew Kavanagh

Runner Up (Adult)

John Forde

Runner Up (Juvenile)

Gary Ryan

 

Click here to view full result 

Club Mixed Foursomes Matchplay

4 September 2004

Winner

Mark Heap

Winner

Philo Condron

Runner Up

Steven Keegan

Runner Up

Evelyn O'Gorman

 

Click here to view full result 

18 V-Par Scotch Foursomes (Nett)

4-5 September 2004

Mixed Winner

Paddy Blake

+11

Mixed Winner

Bernie Blake

Non-Mixed Winner

Philip Sweeney

+14

Non-Mixed Winner

Steven Keegan

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

11-12 September 2004

Gents Overall Winner

Dan Coady

44 [B6]

Gents Overall Runner Up

Paddy Blake

44

Ladies Overall Winner

Rita Murphy

46

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

17-18 September 2004

Gents Overall Winner

Christy Kane

+9 [B9]

Gents Overall Runner Up

Ian Campbell

+9

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

+8

Ladies Class 2 Winner

Kathleen Grainger

+8

 

Click here to view full result 

Memorial Competition (36 Stableford Nett)

25-26 September 2004

Gents Overall Winner

John Monks

94 Pts

Ladies Overall Winner

Philo Condron

92 Pts

Gents Senior Winner

Dave Hayden

90 Pts

Gents Intermediate Winner

Ian Campbell

90 Pts

Gents Junior Winner

Andy Fitzgerald

92 Pts

Ladies Class 1 Winner

Trish Anderson

86 Pts

Ladies Class 2 Winner

Lily Maguire

86 Pts

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Strokeplay (Gross)

9-10 October 2004

Gents Senior Winner

Christy Kane

45

Gents Intermediate Winner

Dave Hayden II

47

Gents Junior Winner

Gerry O'Connor

47

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

50

Ladies Class 2 Winner

Kathleen Grainger

65

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Strokeplay (Nett)

16-17 October 2004

Gents Senior Winner

Anthony Malone

45

Gents Intermediate Winner

Gerry Ward

39

Gents Junior Winner

Andy Fitzgerald

42 [B9]

Ladies Class 1 Winner

Una Foy

45

Ladies Class 2 Winner

Eileen Duffy

43

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Stableford (Nett)

24-25 October 2004

Gents Senior Winner

Jimmy Thompson

45 Pts

Gents Intermediate Winner

M.J. Maher

46 Pts

Gents Junior Winner

Sean Dillon

47 Pts

Ladies Class 1 Winner

Mairead O'Brien

42 Pts

 

Click here to view full result 

Turkey 18 V-Par (Nett)

31 October 2004

Gents Senior Winner

Johnny Price

+9 [B9]

Gents Intermediate Winner

John Mahony Jnr

+10

Gents Junior Winner

Gerry O'Connor

+8 [B9]

Ladies Class 2 Winner

Florence Adderley

+7

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Strokeplay (Nett)

6-7 November 2004

Gents Senior Winner

Dave Hayden

41

Gents Intermediate Winner

Paddy Blake

41

Gents Junior Winner

John Cassidy

38

Ladies Class 1 Winner

Trish Anderson

44

Ladies Class 2 Winner

Kathleen Grainger

41

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Stableford (Nett)

13-14 November 2004

Gents Senior Winner

Sean McGrath

44 Pts

Gents Intermediate Winner

Joe Murphy

47 Pts

Gents Junior Winner

Gary Foy

48 Pts

Ladies Class 1 Winner

Rita Murphy

43 Pts

Ladies Class 2 Winner

Chrissie Creevey

41 Pts [B9]

 

Click here to view full result 

Turkey 18 V-Par (Nett)

20-21 November 2004

Gents Senior Winner

Tom Bolger

+8

Gents Junior Winner

Richard Adderley

+8

Ladies Class 1 Winner

Catherine Leonard

+6

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Strokeplay (Nett)

27-28 November 2004

Gents Senior Winner

John Mahony Snr

46

Gents Intermediate Winner

Dave Hayden II

40

Gents Junior Winner

John Cassidy

43 [B9]

Ladies Class 1 Winner

Maureen Forbes

44

Ladies Class 2 Winner

Phyllis Holmwood

49

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Stableford (Nett)

4-5 December 2004

Gents Senior Winner

Darren Kane

46 Pts

Gents Intermediate Winner

Fintan Monaghan

48 Pts

Gents Junior Winner

Dave Dooley

52 Pts

Ladies Class 1 Winner

Phyllis Callaghan

44 Pts

Ladies Class 2 Winner

Angela Shanahan

42 Pts

 

Click here to view full result 

Turkey Bonanza 36 Stableford (Nett)

11-12 December 2004

Gents Overall Winner

Dave Hayden II

100 Pts

Ladies Overall Winner

Philo Condron

86 Pts

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Stableford (Nett)

11-12 December 2004

Gents Senior Winner

P.J. McCluskey

48 Pts

Gents Intermediate Winner

John Carey

49 Pts

Gents Junior Winner

Mick Dooley

47 Pts [B1]

Ladies Class 1 Winner

Agnes Dignam

43 Pts

Ladies Class 2 Winner

Mary Fitzgerald

42 Pts

 

Click here to view full result 

     
 
Website design by © 2012 - 2021    -    All content © Lucan Pitch and Putt Club unless otherwise stated.
Best viewed in 1024x768 (or larger) in Google Chrome