Navigation
 

 
Home
 
 
About Us
 
 
Coaching
 
 
Committee
 
 
Comp History
 
 
Contact Us
 
 
Course Guide
 
 
Downloads
 
 
Fixtures
 
 
Honours
 
 
Links
 
 
Location
 
 
Matchplay Draws
 
 
Membership Info
 
 
News
 
 
Open Competition
 
 
Player of the Year
 
 
Player Profiles
 
 
Results
 
 
 
 - 2000
 
 
 
 - 2001
 
 
 
 - 2002
 
 
 
 - 2003
 
 
 
 - 2004
 
 
 
 - 2005
 
 
 
 - 2006
 
 
 
 - 2007
 
 
 
 - 2008
 
 
 
 - 2009
 
 
 
 - 2010
 
 
 
 - 2011
 
 
 
 - 2012
 
 
 
 - 2013
 
 
 
 - 2014
 
 
 
 - 2015
 
 
 
 - 2016
 
 
 
 - 2017
 
 
 
 - 2018
 
 
 
 - 2019
 
 
 
 - 2020
 
 
Scratch Cup
 
 
Shop
 
 
Social
 
 
Sponsors
 
 
Winter Leagues
 

Results 2019

Winter Leagues

Sponsored by: Halpenny Golf

6 January - 24 February 2019

Winner

Steven Keegan

Winner

Agnes Dignam

Winner

Stephen Needham

Winner (sub)

Damian Creevey

Runner Up

Paddy Croke

Runner Up

Paddy Blake

Runner Up

Marie O'Toole

Runner Up

Trish Anderson

 

Click here to view full result 

Captain's Drive In (36 Stableford Nett)

Sponsored by: A&A Engineering

18-24 March 2019

Gents Overall Winner

Dermot Heffernan

97 Pts

Ladies Overall Winner

Sandra Keogh

94 Pts

Gents Class 1 Winner

Keith Maher

92 Pts

Gents Class 2 Winner

Terry O'Shaughnessy

92 Pts

Gents Class 3 Winner

Ciaran Ennis

95 Pts

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

86 Pts [B9's]

Ladies Class 2 Winner

Dora Keane

86 Pts [B9's]

Ladies Class 3 Winner

Eileen Loakman

88 Pts

 

Click here to view full result 

18 Stableford (Nett)

30-31 March 2019

Gents Class 1 Winner

John McDermott

50 Pts

Gents Class 1 Runner Up

Gareth Walsh

49 Pts

Gents Class 2 Winner

Eddie McCrory

46 Pts

Gents Class 3 Winner

Ciaran Ennis

47 Pts [B9]

Gents Class 3 Runner Up

John Murphy

47 Pts

Ladies Class 1 Winner

Dora Keane

47 Pts

Ladies Class 2 Winner

Martina Tierney

47 Pts

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

6-7 April 2019

Gents Class 1 Winner

Dermot Heffernan

43

Gents Class 2 Winner

Ted Flynn

40 [B9]

Gents Class 2 Runner Up

Peter Keogh

40

Gents Class 3 Winner

Gerry O'Connor

41 [B9]

Ladies Class 1 Winner

Catherine Leonard

43

Ladies Class 2 Winner

Adrienne Kelly

46

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Gross)

12-14 April 2019

Gents Class 1 Winner

Damian Creevey

45

Gents Class 1 Runner Up

Anthony Malone

46

Gents Class 2 Winner

Tony McDonnell

50

Gents Class 2 Runner Up

Paul Gavin

52

Gents Class 3 Winner

John Murphy

56

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

58

Ladies Class 2 Winner

Adrienne Kelly

60

 

Click here to view full result 

Tucks O'Brien Classic

Sponsored by: Tucks O'Brien

19-22 April 2019

Gents Overall Winner

John Murphy

95 Pts

Ladies Overall Winner

Trish Anderson

87 Pts

Gents Class 1 Winner

Gerry Ward

92 Pts

Gents Class 1 Runner Up

Damian Creevey

90 Pts

Gents Class 2 Winner

Michael Morris

88 Pts [B9's]

Gents Class 2 Runner Up

Sean Dillon

88 Pts

Gents Class 3 Winner

Oliver Kavanagh

93 Pts

Gents Class 3 Runner Up

Tony King

88 Pts

Ladies Class 1 Winner

Angela Shanahan

83 Pts

Ladies Class 1 Runner Up

Catherine Leonard

82 Pts

Ladies Class 2 winner

Bridie Griffin

86 Pts

Ladies Class 2 Runner Up

Rita Dillon

82 Pts

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

26-28 April 2019

Gents Class 1 Winner

Philip Sweeney

+7

Gents Class 2 Winner

Paul Gavin

+7

Gents Class 3 Winner

Andrew McCormack

+8

Ladies Class 1 Winner

Dora Keane

+4

Ladies Class 2 Winner

Trish Anderson

+3

 

Click here to view full result 

36 Strokeplay (Nett)

3-6 May 2019

Gents Class 1 Winner

Damian Creevey

88 [B9's]

Gents Class 1 Runner Up

Anthony Malone

88

Gents Class 2 Winner

Brendan Keane

92

Gents Class 2 Runner Up

Peter Keogh

93

Gents Class 3 Winner

Michael O'Gorman

92 [B9's]

Gents Class 3 Runner Up

John Murphy

92

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

99

Ladies Class 2 Winner

Trish Anderson

91

 

Click here to view full result 

Club Strokeplay (Gross)

11 May 2019

Gents Class 1 Winner

Damian Creevey

141

Gents Class 1 Runner Up

Fred W. McMahon

147

Gents Class 2 Winner

Gerry Ward

150

Gents Class 2 Runner Up

Tom McMorrow

151

Gents Class 3 Winner

M.J. Maher

168

Gents Class 3 Runner Up

Fergal Power

172

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

103

Ladies Class 1 Runner Up

Tracey Smith

112

Ladies Class 2 Winner

Catherine Leonard

120

Ladies Class 2 Runner Up

Dora Keane

131

Ladies Class 3 Winner

Trish Anderson

129

Ladies Class 3 Runner Up

Martina Tierney

147

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay Sweepstake (Nett)

12 May 2019

Gents Overall Winner

Michael Morris

45

Gents Overall Runner Up

Paul Gavin

46 [B6]

 

Click here to view full result 

18 Stableford (Gross)

17-19 May 2019

Gents Class 1 Winner

Anthony Malone

45 Pts

Gents Class 1 Runner Up

Damian Creevey

44 Pts

Gents Class 2 Winner

Dave Hayden II

41 Pts

Gents Class 2 Runner Up

Eddie McCrory

38 Pts

Gents Class 3 Winner

M.J. Maher

39 Pts

Gents Class 3 Runner Up

Andrew McCormack

38 Pts

Ladies Class 1 Winner

Evelyn O'Gorman

34 Pts

Ladies Class 2 Winner

Rosaleen Thompson

24 Pts

 

Click here to view full result 

Remembrance Competition (36 Stableford Nett)

Sponsored by: In memory of: Patrick Croke and Noel Thompson

25 May 2019

Gents Overall Winner

Paddy Phillips

87 Pts [B18]

Ladies Overall Winner

Catherine Leonard

89 Pts

Gents Overall Runner Up

Oliver Kavanagh

87 Pts [B18]

Ladies Overall Runner Up

Angela Shanahan

87 Pts

Gents Class 1 Winner

Christy Kane

87 Pts

Gents Class 2 Winner

Brendan Keane

87 Pts

Gents Class 3 Winner

John Murphy

83 Pts

Ladies Class 1 Winner

Kathleen Croke

82 Pts

Ladies Class 2 Winner

Dora Keane

78 Pts

Ladies Class 3 Winner

Dolores Pegley

79 Pts

Best 18 Nett Winner

Tony McDonnell

46 Pts

Best 18 Gross Winner

Anthony Malone

44 Pts

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay Sweepstake (Nett)

26 May 2019

Overall Winner

Tony King

46

 

Click here to view full result 

36 Stableford (Nett)

31 May - 3 June 2019

Gents Class 1 Winner

Ted Flynn

88 Pts

Gents Class 1 Runner Up

Vincent Kavanagh

87 Pts

Gents Class 2 Winner

Val Poleon

88 Pts [B9's]

Gents Class 2 Runner Up

Brendan Keane

88 Pts

Gents Class 3 Winner

John Murphy

95 Pts

Ladies Class 1 Winner

Angela Shanahan

86 Pts

Ladies Class 2 Winner

Martina Tierney

88 Pts

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Gross)

7-9 June 2019

Gents Class 1 Winner

Philip Sweeney

44

Gents Class 2 Winner

Jack Cassidy

49

Gents Class 2 Runner Up

Sean McGrath

52 [B9]

Gents Class 3 Winner

Andrew McCormack

55

Ladies Class 1 Winner

Tracey Smith

53

Ladies Class 2 Winner

Trish Anderson

61

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

14-16 June 2019

Gents Class 1 Winner

John McDermott

+12

Gents Class 1 Runner Up

Paddy Croke

+10

Gents Class 2 Winner

Terry O'Shaughnessy

+9 [B9]

Gents Class 2 Runner Up

Sean McGrath

+9

Gents Class 3 Winner

Fergal Power

+6

Ladies Class 1 Winner

Tracey Smith

+2 [B9]

Ladies Class 2 Winner

Tess Donovan

+6

 

Click here to view full result 

18 Stableford (Nett)

21-23 June 2019

Gents Class 1 Winner

Ted Flynn

51 Pts

Gents Class 1 Runner Up

Johnny Price

49 Pts

Gents Class 2 Winner

Paul Gavin

47 Pts

Gents Class 2 Runner Up

Andy Fitzgerald

46 Pts

Gents Class 3 Winner

Ciaran Ennis

51 Pts

Ladies Class 1 Winner

Dora Keane

44 Pts [B9]

Ladies Class 2 Winner

Martina Tierney

43 Pts [B9]

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

28-29 June 2019

Gents Class 1 Winner

Johnny Price

+10

Gents Class 1 Runner Up

Darren Kane

+9

Gents Class 2 Winner

Sean McGrath

+9

Gents Class 3 Winner

Tony King

+6 [B3]

Ladies Class 1 Winner

Tracey Smith

+4

Ladies Class 2 Winner

Eileen Loakman

+4 [B9]

 

Click here to view full result 

Captain's Day (36 Strokeplay Nett)

6 July 2019

Gents Overall Winner

Paddy Phillips

89

Ladies Overall Winner

Fionna Langan

91

Gents Overall Runner Up

David Gannon

90

Ladies Overall Runner Up

Eileen Loakman

93

Gents Class 1 Winner

Dermot Heffernan

93

Gents Class 2 Winner

Andy Fitzgerald

91

Gents Class 3 Winner

Stephen Needham

96

Ladies Class 1 Winner

Tracey Smith

96

Ladies Class 2 Winner

Angela Shanahan

100 [B18]

Ladies Class 3 Winner

Orla Creevey

97

36 Gross Overall Winner

Damian Creevey

93

18 Nett Overall Winner

Alan Doyle

43

Past Gents Captain Winner

Michael O'Gorman

97

Past Lady Captain Winner

Catherine Leonard

98

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay Sweepstake (Nett)

7 July 2019

Overall Winner

Jimmy Pegley

43

 

Click here to view full result 

18 Stableford (Nett)

12-14 July 2019

Gents Class 1 Winner

Philip Sweeney

47 Pts

Gents Class 1 Runner Up

Damian Creevey

45 Pts [B9]

Gents Class 2 Winner

Jimmy Pegley

50 Pts

Gents Class 2 Runner Up

Paddy Blake

47 Pts [B9]

Gents Class 3 Winner

John Carey

47 Pts

Ladies Class 1 Winner

Catherine Leonard

45 Pts [B9]

Ladies Class 2 Winner

Orla Creevey

45 Pts [B9]

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

19-21 July 2019

Gents Class 1 Winner

Vincent Kavanagh

44 [B9]

Gents Class 2 Winner

Noel Leonard

45

Gents Class 3 Winner

David Gannon

41

Gents Class 3 Runner Up

Frank Loakman

44

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

44

Ladies Class 2 Winner

Bridie Griffin

42 [B9]

 

Click here to view full result 

Club Fourball Matchplay

10 June - 21 July 2019

Winner

Alan Doyle

Winner

Stephen Needham

Runner Up

Christy Kane

Runner Up

Tony King

 

Click here to view full result 

36 Stableford (Nett)

2-5 August 2019

Gents Class 1 Winner

Patrick Noonan

93 Pts

Gents Class 2 Winner

Val Poleon

87 Pts [B9's]

Gents Class 2 Runner Up

Michael Morris

87 Pts

Gents Class 3 Winner

Ciaran Ennis

89 Pts [B9's]

Ladies Class 1 Winner

Sandra Keogh

87 Pts

Ladies Class 2 Winner

Martina Tierney

89 Pts

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

9-11 August 2019

Gents Class 1 Winner

Barry Gorey

39

Gents Class 1 Runner Up

Ted Flynn

42

Gents Class 2 Winner

Dave Hayden II

41

Gents Class 3 Winner

John Murphy

39

Ladies Class 1 Winner

Dora Keane

48

Ladies Class 2 Winner

Eileen Loakman

42

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Gross)

16-18 August 2019

Gents Class 1 Winner

Philip Sweeney

48

Gents Class 2 Winner

Andy Fitzgerald

51 [B9]

Gents Class 2 Runner Up

Sean McGrath

51 [B9]

Gents Class 3 Winner

John Carey

58 [B6]

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

51

Ladies Class 2 Winner

Kathleen Grainger

63 [B9]

 

Click here to view full result 

President's Day (36 Strokeplay Nett)

24 August 2019

Gents Overall Winner

Christy Kane

86

Ladies Overall Winner

Barbara Coogan

93

Gents Overall Runner Up

Anthony Malone

90

Ladies Overall Runner Up

Martina Tierney

96

Gents Class 1 Winner

Gary Ryan

93

Ladies Class 1 Winner

Kathleen Croke

97

Gents Class 2 Winner

Sean McGrath

92

Ladies Class 2 Winner

Kathleen Grainger

99

Gents Class 3 Winner

David Gannon

93

Ladies Class 3 Winner

Eileen Loakman

97

Gents 18 Nett

Michael Stratford

42 [B9]

Ladies 18 Nett

Tess Donovan

46

36 Gross

Philip Sweeney

96

 

Click here to view full result 

Club Mixed Foursomes

Sponsored by: Bill Wynne & Maureen Murtagh

26 August - 1 September 2019

Winner

Philip Sweeney

Winner

Tracey Smith

Runner Up

Damian Creevey

Runner Up

Orla Creevey

 

Click here to view full result 

18 Stableford (Nett)

30 August - 1 September 2019

Gents Class 1 Winner

Philip Sweeney

45 Pts

Gents Class 2 Winner

Sean McGrath

47 Pts

Gents Class 3 Winner

Eamon Kenny

51 Pts

Ladies Class 1 Winner

Angela Shanahan

44 Pts

Ladies Class 2 Winner

Trish Anderson

47 Pts

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

6-8 September 2019

Gents Class 1 Winner

Ted Flynn

43

Gents Class 2 Winner

Donal Cahalane

42

Gents Class 2 Runner Up

Fred McMahon

44

Gents Class 3 Winner

Tommy Coogan

43

Ladies Class 1 Winner

Tracey Smith

44

Ladies Class 2 Winner

Tess Donovan

47 [B9]

 

Click here to view full result 

Gents Club Handicap Matchplay

9-14 September 2019

Winner

Darren O'Reilly

Runner Up

David Lee

 

Click here to view full result 

Ladies Club Handicap Matchplay

9-14 September 2019

Winner

Catherine Leonard

Runner Up

Philo Condron

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Gross)

13-15 September 2019

Gents Class 1 Winner

Philip Sweeney

43

Gents Class 2 Winner

Val Poleon

52

Gents Class 3 Winner

Stephen Needham

56

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

51

Ladies Class 2 Winner

Kathleen Grainger

62

 

Click here to view full result 

Gents Club Scratch Matchplay

16-21 September 2019

Winner

Chris Gallagher

Runner Up

Damian Creevey

 

Click here to view full result 

Ladies Club Scratch Matchplay

16-21 September 2019

Winner

Kathleen Croke

Runner Up

Philo Condron

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

20-22 September 2019

Gents Class 1 Winner

Anthony Malone

+9 [B9]

Gents Class 2 Winner

Tony McDonnell

+10

Gents Class 2 Runner Up

Noel Leonard

+9 [B9]

Gents Class 3 Winner

Stephen Needham

+7

Ladies Class 1 Winner

Catherine Leonard

+4

Ladies Class 2 Winner

Orla Creevey

+5

 

Click here to view full result 

36 Stableford (Nett)

Sponsored by: John Dalton

27-29 September 2019

Gents Class 1 Winner

Gareth Walsh

92 Pts

Gents Class 1 Runner Up

Philip Sweeney

90 Pts

Gents Class 2 Winner

Paddy Blake

92 Pts

Gents Class 2 Runner Up

Michael Morris

90 Pts [B9's]

Gents Class 3 Winner

John Murphy

89 Pts [B3's]

Gents Class 3 Runner Up

Frank Loakman

89 Pts

Ladies Class 1 Winner

Angela Shanahan

87 Pts

Ladies Class 1 Runner Up

Philo Condron

86 Pts

Ladies Class 2 Winner

Eileen Loakman

88 Pts

Ladies Class 2 Runner Up

Bridie Griffin

87 Pts

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Strokeplay (Gross)

5-6 October 2019

Gents Class 1 Winner

Anthony Malone

47

Gents Class 2 Winner

Sean McGrath

51

Gents Class 3 Winner

David Gannon

51

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Strokeplay (Gross)

12-13 October 2019

Gents Class 1 Winner

Damian Creevey

44 [B9]

Gents Class 2 Winner

Sean McGrath

52

Gents Class 3 Winner

Stephen Needham

52

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

52

Ladies Class 2 Winner

Eileen Loakman

64 [B9]

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Stableford (Nett)

26-27 October 2019

Gents Class 1 Winner

Gareth Walsh

46 Pts

Gents Class 2 Winner

Fred McMahon

49 Pts

Gents Class 3 Winner

Tommy Coogan

48 Pts [B9]

Ladies Class 1 Winner

Evelyn O'Gorman

46 Pts

Ladies Class 2 Winner

Adrienne Kelly

44 Pts

 

Click here to view full result 

Charity Open Scramble

2-3 November 2019

Non Mixed 18 Nett Winners

John Cassidy, Tony King, Frank Loakman

33 2/3

Mixed 18 Nett Winners

Paddy Blake, Angela Shanahan, Sandra Keogh

30 1/3

18 Gross Winners

Anthony Malone, Chris Gallagher, Dave Hayden II

38

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Stableford (Nett)

16-17 November 2019

Gents Class 1 Winner

Keith Maher

47 Pts

Gents Class 2 Winner

Michael Morris

48 Pts [B9]

Gents Class 3 Winner

Peter Anderson

48 Pts

Ladies Class 1 Winner

Sandra Keogh

43 Pts

Ladies Class 2 Winner

Kathleen Grainger

47 Pts

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Stableford (Nett)

30 November - 1 December 2019

Gents Class 1 Winner

Johnny Price

48 Pts

Gents Class 2 Winner

Val Poleon

48 Pts

Gents Class 3 Winner

Kevin Ward

50 Pts

Ladies Class 1 Winner

Barbara Furlong

43 Pts [B9]

Ladies Class 2 Winner

Kathleen Grainger

44 Pts [B2]

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Strokeplay (Nett)

7-8 December 2019

Overall Winner

Terry O'Shaughnessy

42

 

Click here to view full result 

Turkey Bonanza 36 Stableford (Nett)

Sponsored by: SuperValu

14-15 December 2019

Gents Class 1 Winner

Johnny Price

87 Pts

Gents Class 1 Runner Up

Gareth Walsh

84 Pts [B9's]

Gents Class 2 Winner

Danny Kilduff

93 Pts

Gents Class 2 Runner Up

Noel Leonard

91 Pts

Gents Class 3 Winner

Peter Anderson

91 Pts

Gents Class 3 Runner Up

Brendan Keane

89 Pts

Ladies Class 1 Winner

Sandra Keogh

85 Pts

Ladies Class 1 Runner Up

Evelyn O'Gorman

80 Pts

Ladies Class 2 Winner

Eileen Loakman

86 Pts

Ladies Class 2 Runner Up

Tess Donovan

78 Pts

 

Click here to view full result 

Turkey Non-Winners 18 Stableford (Nett)

14-15 December 2019

Gents Class 1 Winner

Philip Sweeney

42 Pts

Gents Class 2 Winner

Jimmy Pegley

49 Pts

Gents Class 3 Winner

Frank Loakman

47 Pts

 

Click here to view full result 

Bottles 18 Strokeplay (Nett)

22 December 2019

Gents Class 1 Winner

Ted Flynn

45 [B9]

Gents Class 2 Winner

Christopher Byrne

43 [B9]

Gents Class 3 Winner

Eamon Kenny

41

 

Click here to view full result 

 


 
 
Website design by © 2012 - 2020    -    All content © Lucan Pitch and Putt Club unless otherwise stated.
Best viewed in 1024x768 (or larger) in Google Chrome