Navigation
 

 
Home
 
 
About Us
 
 
Coaching
 
 
Committee
 
 
Comp History
 
 
Contact Us
 
 
Course Guide
 
 
Downloads
 
 
Fixtures
 
 
Honours
 
 
Links
 
 
Location
 
 
Matchplay Draws
 
 
Membership Info
 
 
News
 
 
Open Competition
 
 
Player of the Year
 
 
Player Profiles
 
 
Results
 
 
 
 - 2000
 
 
 
 - 2001
 
 
 
 - 2002
 
 
 
 - 2003
 
 
 
 - 2004
 
 
 
 - 2005
 
 
 
 - 2006
 
 
 
 - 2007
 
 
 
 - 2008
 
 
 
 - 2009
 
 
 
 - 2010
 
 
 
 - 2011
 
 
 
 - 2012
 
 
 
 - 2013
 
 
 
 - 2014
 
 
 
 - 2015
 
 
 
 - 2016
 
 
 
 - 2017
 
 
 
 - 2018
 
 
 
 - 2019
 
 
 
 - 2020
 
 
 
 - 2021
 
 
Scratch Cup
 
 
Shop
 
 
Social
 
 
Sponsors
 
 
Winter Leagues
 

Results 2000

Winter Leagues

16 January - 5 March 2000

Winner

Patricia Flannery

Winner

Michael O'Gorman

Winner

Noel Leonard

Winner

Joe Murphy

Runner Up

Peggy Croke

Runner Up

Dan Coady

Runner Up

Michael Hutchins

Runner Up

Noel Shanahan

 

Click here to view full result 

Paddy Maguire Memorial - Captain's Drive In (34 Stableford Nett)

19 March 2000

Gents Overall Winner

Tommy Coogan

94 Pts [B9]

Ladies Overall Winner

Evelyn O'Gorman

88 Pts

Gents Senior Winner

Steven Keegan

91 Pts

Gents Intermediate Winner

Ronan O'Connor

93 Pts

Gents Junior Winner

Joseph Cochrane

94 Pts

Ladies Senior Winner

Philo Condron

74 Pts

Ladies Intermediate Winner

Agnes Dignam

85 Pts

Ladies Junior Winner

Adrienne Kelly

86 Pts

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

25-26 March 2000

Gents Senior Winner

Fred McMahon

45

Gents Intermediate Winner

Ronan O'Connor

41

Gents Junior Winner

Noel Leonard

38

Ladies Class 1 Winner

Noreen Harrington

44

Ladies Class 2 Winner

Dorothy McGrath

39

 

Click here to view full result 

Frank Brophy Memorial (36 Stableford Nett)

1 April 2000

Gents Overall Winner

Alan Doyle

93 Pts

Ladies Overall Winner

Adrienne Kelly

87 Pts

Gents Overall Runner Up

John McDermott

91 Pts

Ladies Overall Runner Up

Angela Shanahan

85 Pts [B18]

Gents Senior Winner

Johnny Price

90 Pts

Gents Intermediate Winner

Leo Holmwood

88 Pts

Gents Junior Winner

Tommy Coogan

89 Pts

Ladies Senior Winner

Philo Condron

73 Pts

Ladies Intermediate Winner

Peggy Croke

82 Pts

Ladies Junior Winner

Dorothy McGrath

85 Pts

Best 18 Nett

Ronan O'Connor

48 Pts

Best 18 Gross

P.J. McCluskey

45 Pts

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

2 April 2000

Gents Senior Winner

Jimmy Thompson

+11

Gents Intermediate Winner

Sean McGrath

+11

Gents Junior Winner

Gerry O'Connor

+6

Ladies Overall Winner

Tracy Needham

+6

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

9 April 2000

Gents Senior Winner

Donal Cahalane

45

Gents Intermediate Winner

Joe Murphy

43

Gents Junior Winner

Stephen Needham

40

Ladies Class 1 Winner

Tracy Needham

41

Ladies Class 2 Winner

Rita Murphy

44 [B9]

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Gross)

15-16 April 2000

Gents Senior Winner

Darren Kane

46 [B2]

Gents Intermediate Winner

Patrick Lee

50

Gents Junior Winner

Noel Ryan

51

Ladies Class 1 Winner

Mairead O'Brien

55

Ladies Class 2 Winner

Angela McGregor

59

 

Click here to view full result 

Easter Classic (36 Stableford Nett)

Sponsored by: Cameravision

21-24 April 2000

Gents Senior Winner

Gavin Carty

89 Pts

Gents Senior Runner Up

Christy Kane

88 Pts

Gents Intermediate Winner

Thomas Cunningham

92 Pts

Gents Intermediate Runner Up

Ian Campbell

91 Pts

Gents Junior Winner

Adrian Dignam

96 Pts

Gents Junior Runner Up

Vincent Kavanagh

94 Pts

Ladies Senior Winner

Tracy Needham

89 Pts

Ladies Senior Runner Up

Pat Cowan

82 Pts

Ladies Intermediate Winner

Peggy Croke

84 Pts [B9's]

Ladies Intermediate Runner Up

Agnes Dignam

84 Pts [B9's]

Ladies Junior Winner

Catherine Smith

83 Pts

Ladies Senior Runner Up

Catherine Leonard

81 Pts

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

29 April - 1 May 2000

Gents Senior Winner

Anthony Malone

45 [B9]

Gents Intermediate Winner

Jimmy Pegley

41

Gents Junior Winner

Mick Purcell

41 [B9]

Ladies Class 1 Winner

Noreen Harrington

45

Ladies Class 2 Winner

Dolores Pegley

41

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

6-7 May 2000

Gents Senior Winner

Steven Keegan

+10

Gents Intermediate Winner

Andrew McCormack

+9

Gents Junior Winner

Noel Callaghan

+7 [B9]

Ladies Class 1 Winner

Carol Hynes

+5

Ladies Class 2 Winner

Adrienne Kelly

+5

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

20-21 May 2000

Gents Senior Winner

Gavin Carty

43

Gents Intermediate Winner

Patrick Lee

42

Gents Junior Winner

Gordan Kelly

40

Ladies Class 1 Winner

Cora Malone

45

Ladies Class 2 Winner

Dolores Pegley

43

 

Click here to view full result 

18 V-Par Scotch Foursomes (Nett)

27-28 May 2000

Mixed Winner

Sean McGrath

+9 [B9]

Mixed Winner

Dorothy McGrath

Gents Winner

John Kilduff

+12

Gents Winner

Eamon Poole

Ladies Winner

Marie O'Toole

+6

Ladies Winner

Chrissie Creevey

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

3-5 June 2000

Gents Senior Winner

Dave Hayden

44

Gents Intermediate Winner

Thomas Cunningham

40

Gents Junior Winner

Noel Leonard

40

Ladies Class 1 Winner

Bernie Hayden

45 [B9]

Ladies Class 2 Winner

Kathleen McDonnell

44 [B9]

 

Click here to view full result 

Ellis & Everard (36 Stableford Nett)

Sponsored by: Ellis & Everard

17 June 2000

Gents Overall Winner

Sean McGrath

89 Pts

Ladies Overall Winner

Evelyn O'Gorman

84 Pts [B18]

Gents Senior Winner

Darren Kane

85 Pts

Gents Intermediate Winner

Patrick Lee

86 Pts

Gents Junior Winner

Joseph Cochrane

87 Pts

Ladies Senior Winner

Philo Condron

73 Pts

Ladies Intermediate Winner

Maria Rooney

79 Pts

Ladies Junior Winner

Barbara Coogan

84 Pts

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

25 June 2000

Overall Winner

Alyn Poleon

42 [B9]

Overall Runner Up

Kevin Ward

42

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

1-2 July 2000

Gents Senior Winner

Dave Hayden

44

Gents Intermediate Winner

Patrick Lee

42

Gents Junior Winner

Noel Ryan

37

Ladies Class 1 Winner

Bernie Hayden

46

Ladies Class 2 Winner

Dorothy McGrath

37

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

8-9 July 2000

Gents Overall Winner

Ian Campbell

+9

Gents Overall Runner Up

Andrew McCormack

+8 [B6]

Ladies Overall Winner

Dorothy McGrath

+6

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

22-23 July 2000

Gents Senior Winner

Donal Cahalane

47 [B9]

Gents Intermediate Winner

Gerry Ward

43

Gents Junior Winner

Henry Condron

43

Ladies Class 1 Winner

Patricia Flannery

45 [B6]

Ladies Class 2 Winner

Catherine Leonard

43

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

29-30 July 2000

Gents Senior Winner

P.J. McCluskey

+10

Gents Intermediate Winner

Jimmy Pegley

+9 [B9]

Gents Junior Winner

Sean Dunne

+13

Ladies Class 1 Winner

Dorothy McGrath

+7 [B9]

Ladies Class 2 Winner

Catherine Leonard

+8

 

Click here to view full result 

Club Handicap Matchplay

30 July 2000

Gents Winner

John Carey

6&5

Gents Runner Up

Noel Ryan

Ladies Winner

Dorothy McGrath

Ladies Runner Up

Agnes Dignam

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Gross)

5-6 August 2000

Gents Senior Winner

Steven Keegan

49

Gents Intermediate Winner

Michael Fitzsimons

50

Gents Junior Winner

Michael O'Gorman

53

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

50

Ladies Class 2 Winner

Adrienne Kelly

57

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

13 August 2000

Gents Overall Winner

Keith Maher

+8 [B9]

Gents Overall Runner Up

Johnny Price

+8

Ladies Overall Winner

Dolores Pegley

+8

 

Click here to view full result 

Club Scratch Matchplay

14-19 August 2000

Gents Winner

Dave Hayden

Gents Runner Up

Johnny Price

Ladies Winner

Philo Condron

Ladies Runner Up

Peggy Croke

 

Click here to view full result 

Christy "Kaiser" Kane Memorial (36 Stableford Nett)

19-20 August 2000

Overall Winner

Noel Leonard

99 Pts

Gents Senior Winner

Jimmy Thompson

90 Pts

Gents Intermediate Winner

Jimmy Pegley

94 Pts

Gents Junior Winner

M.J. Maher

98 Pts

Ladies Class 1 Winner

Trish Tully

88 Pts [B9's]

Ladies Class 2 Winner

Bernie Blake

92 Pts

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

21 August 2000

Gents Overall Winner

Tommy Coogan

+9

Gents Overall Runner Up

Val Poleon

+8 [B3]

Ladies Overall Winner

Barbara Coogan

+6

Ladies Overall Runner Up

Dorothy McGrath

+5

 

Click here to view full result 

18 V-Par Scotch Foursomes (Nett)

22 August 2000

Overall Winner

Andrew McCormack

+12

Overall Winner

Des Sheridan

Overall Runner Up

Eugene Farrelly

+11 [B9]

Overall Runner Up

Angela McGregor

 

Click here to view full result 

18 V-Par Scotch Foursomes (Nett)

24 August 2000

Mixed Winner

Joe Murphy

+10 [B9]

Mixed Winner

Rita Murphy

Non-Mixed Winner

Tommy Coogan

+12

Non-Mixed Winner

Keith Maher

 

Click here to view full result 

36 Strokeplay (Nett)

26-27 August 2000

Gents Overall Winner

Tommy Coogan

82

Gents Overall Runner Up

Kevin Ward

85

Ladies Overall Winner

Cora Malone

96

 

Click here to view full result 

President's Day (36 Stableford Nett)

2 September 2000

Overall Winner

Henry Condron

97 Pts

Gents Overall Runner Up

M.J. Maher

94 Pts [B18]

Ladies Overall Runner Up

Evelyn O'Gorman

90 Pts

Gents Senior Winner

Jimmy Thompson

89 Pts

Gents Intermediate Winner

John Carey

93 Pts

Gents Junior Winner

Diarmuid Marsh

94 Pts

Ladies Senior Winner

Philo Condron

83 Pts

Ladies Intermediate Winner

Patricia Flannery

86 Pts

Ladies Junior Winner

Barbara Coogan

88 Pts

Gents Best 36 Gross

Gavin Carty

86 Pts

Ladies Best 36 Gross

Carol Hynes

70 Pts

Overall Best 18 Nett

Gerry Ward

48 Pts

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

3 September 2000

Overall Winner

Michael Fitzsimons

41 [B6]

 

Click here to view full result 

18 V-Par (Nett)

10-11 September 2000

Gents Senior Winner

Christy Kane

+11

Gents Intermediate Winner

Jimmy Pegley

+8

Gents Junior Winner

Gordan Kelly

+11 [B9]

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

+7

Ladies Class 2 Winner

Patricia Whelan

+8

 

Click here to view full result 

Club Mixed Foursomes Matchplay

12 September 2000

Winner

Johnny Price

Winner

Ann Thomas

Runner Up

Henry Condron

Runner Up

Trish Tully

 

Click here to view full result 

Club Strokeplay (Gross)

16 September 2000

Gents Senior Winner

Dave Hayden

96

Gents Intermediate Winner

John Carey

103

Gents Junior Winner

John Forbes

106

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

111

Ladies Class 2 Winner

Dolores Pegley

122

 

Click here to view full result 

18 Strokeplay (Nett)

17 September 2000

Gents Overall Winner

Michael Marsh

42 [B9]

Gents Overall Runner Up

Ian Campbell

42

Ladies Overall Winner

Orla Lee

45

 

Click here to view full result 

Memorial Competition (36 Stableford Nett)

Sponsored by: Sean Dunne

30 September - 1 October 2000

Gents Overall Winner

Noel Ryan

97 Pts

Ladies Overall Winner

Rita Murphy

90 Pts [B3]

Gents Senior Winner

Fred McMahon

87 Pts [B3]

Gents Intermediate Winner

James Condron

95 Pts

Gents Junior Winner

Tommy Coogan

94 Pts [B6]

Ladies Class 1 Winner

Peggy Croke

82 Pts

Ladies Class 2 Winner

Patricia Whelan

90 Pts

 

Click here to view full result 

Kay Morgan Memorial Competition

7 October 2000

Winner

Jimmy Pegley

Winner

Dolores Pegley

Winner

John Forbes

Winner

Maureen Forbes

Runner Up

Joe Murphy

Runner Up

Rita Murphy

Runner Up

Tommy Coogan

Runner Up

Barbara Coogan

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Strokeplay (Gross)

8 October 2000

Gents Senior Winner

Fred McMahon

46

Gents Intermediate Winner

Gerry Ward

51

Gents Junior Winner

John Forbes

51

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

55

Ladies Class 2 Winner

Rita Murphy

62

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Strokeplay (Nett)

14-15 October 2000

Gents Senior Winner

John O'Connor

44 [B9]

Gents Intermediate Winner

James Condron

42

Gents Junior Winner

Noel Leonard

40

Ladies Class 1 Winner

Trish Tully

39

Ladies Class 2 Winner

Barbara Coogan

39

 

Click here to view full result 

Turkey 18 V-Par (Nett)

21 October 2000

Gents Senior Winner

Christy Kane

+9

Gents Intermediate Winner

Ronan O'Connor

+11

Gents Junior Winner

Pat Flannery

+8

Ladies Overall Winner

Kitty Byrne

+6

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Stableford (Nett)

28-30 October 2000

Gents Senior Winner

P.J. McCluskey

40 Pts [B9]

Gents Intermediate Winner

Joe Murphy

44 Pts [B9]

Gents Junior Winner

Michael O'Gorman

46 Pts [B9]

Ladies Class 1 Winner

Patricia Flannery

43 Pts

Ladies Class 2 Winner

Catherine Leonard

42 Pts

 

Click here to view full result 

Turkey 18 Strokeplay (Nett)

4-5 November 2000

Gents Senior Winner

Johnny Price

48

Gents Intermediate Winner

Andrew McCormack

41

Gents Junior Winner

Noel Leonard

41

Ladies Class 1 Winner

Agnes Dignam

45

Ladies Class 2 Winner

Patricia Whelan

42

 

Click here to view full result 

Turkey 12 Strokeplay (Nett)

11-12 November 2000

Gents Senior Winner

Johnny Price

33

Gents Intermediate Winner

Des Sheridan

26

Gents Junior Winner

Andy Fitzgerald

24

Ladies Class 1 Winner

Peggy Croke

26

Ladies Class 2 Winner

Catherine Leonard

25

 

Click here to view full result 

Turkey 12 Strokeplay (Nett)

18-19 November 2000

Gents Overall Winner

Adrian Dignam

20

Gents Intermediate Winner

Sean Dillon

24

Ladies Class 1 Winner

Patricia Flannery

27

Ladies Class 2 Winner

Ann Thomas

26 [B6]

 

Click here to view full result 

Turkey 12 Strokeplay (Nett)

25-26 November 2000

Gents Senior Winner

P.J. McCluskey

30

Gents Intermediate Winner

Eugene Farrelly

31 2/3 [B3]

Gents Junior Winner

Val Poleon

28

Ladies Class 1 Winner

Phyllis Callaghan

31 1/3

Ladies Class 2 Winner

Bernie Blake

30

 

Click here to view full result 

Turkey 12 Strokeplay (Nett)

2-3 December 2000

Gents Senior Winner

Fred McMahon

32 1/3

Gents Intermediate Winner

John Carey

28

Gents Junior Winner

Dessie Donnelly

26

Ladies Class 1 Winner

Philo Condron

28 1/3

Ladies Class 2 Winner

Angela McGregor

31 2/3

 

Click here to view full result 

Turkey Bonanza 12 Strokeplay (Nett)

16 December 2000

Gents Senior Winner

P.J. McCluskey

33

Gents Intermediate Winner

Alan Doyle

30 1/3

Gents Junior Winner

Tommy Coogan

28 2/3

Ladies Class 1 Winner

Marie O'Toole

31

Ladies Class 2 Winner

Adrienne Kelly

29

 

Click here to view full result 

     
 
Website design by © 2012 - 2021    -    All content © Lucan Pitch and Putt Club unless otherwise stated.
Best viewed in 1024x768 (or larger) in Google Chrome